Kalousek: Fiskální strategií je konsolidační rozpočet
Česko má schválené hospodaření na příští rok - vyhnulo se tak rozpočtovému provizoriu, ale de facto se o provizorní rozpočet jedná. I ministerstvo financí víceméně počítá s tím, že vláda před ně na jaře předstoupí s jeho novelou postavenou tentokrát na reálných číslech.
Schválený rozvrh počítá s růstem 2,5 procenta, ale odhady ministerstva naznačují jednoprocentní růst. I to může být ještě velmi optimistická varianta. Ministr financí Miroslav Kalousek ve Světě o osmé připomněl, že fiskální strategií vlády je předložit rozpočet konsolidační. „Podívejte se na země, které předkládaly expanzivní rozpočty. Jsou dnes v zoufalé situaci a neví, jak profinancovat své závazky.“
„Naopak finanční strategie této vlády vzbuzuje každý den větší a větší důvěru na finančních trzích. Troufnu si říci, že patříme mez 5 nejdůvěryhodnějších zemí v Evropě,“ pochvaloval si Kalousek.
Setkání premiérů Česka a Maďarska sleduje zpravodaj Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek
Hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard varoval před vynucováním příliš rychlých a tvrdých úsporných opatření, protože ta povedou k poklesu ekonomiky, který situaci veřejných financí ještě zhorší. Úsporné kroky jsou ale podle Miroslava Kalouska rozloženy do delšího času. „Právě proto vláda snižuje deficit postupně.“
„Pracujeme se 3 scénáři. Ten první je mírně optimistický, tam nemusí dojít k recesi, byl by to mírný růst někde mezi 0 až 1 procentem. Druhý scénář, který pokládám za pravděpodobnější, počítá s recesí, ale nijak dramatickou, takové malé mínus do -2. Třetí scénář počítá s tím, že by systémová krize přerostla v systémový kolaps,“ uvedl Kalousek s tím, že třetí varianta je docela nepravděpodobná, ale nebylo by odpovědné se na ni nepřipravovat.
Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek navrhuje podpořit ekonomiku cílenými investicemi, například do zateplování veřejných i soukromých budov, výstavby rybníků a protipovodňových opatření anebo podpory školství. Jste otevřený diskusi o takových možnostech?
Mládek ve Světě o osmé kritizoval myšlenku, že by snížení deficitů vedlo automaticky k prosperitě. „Musíte sledovat několik cílů najednou a my říkáme, že cílem je také zaměstnanost, hospodářský růst, udržení sociální soudržnosti a samozřejmě také veřejné finance.“
„Panu ministru se nedaří výběr daní obecně. Vůbec nechápe, že existuje vnitřní poptávka, že netřeba dát možnost k tomu, aby lidé nakupovali, a všechno svádí na krizi,“ komentoval Mládek svého předřečníka.
„Samozřejmě je pro nás klíčový export a případný rozpočet eurozóny se nás dotkne. Jenmže právě v tom okamžiku bude případná role velmi důležitá. Nezajístí sice hospodářský růst, ale může změkčit dopad a zajistit minimální chod země,“ zdůraznil Jan Mládek.
Vláda by podle něho měla restrukturalizovat výdaje a podpořit projekty, které zajistí zaměstnanost a je také třeba udržet mladé lidi na školách. „Je lepší, aby studovali, než byli nezaměstnaní.“