Kalousek sráží práci odborníků na ministerstvu, myslí si Mertlík

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil, že příští rok poroste ekonomika nejvýše o procento. V červenci přitom jeho úřad odhadoval růst 2,5procentní. Rozdíl podle ministra financí znamená propad příjmů státního rozpočtu o 17 až 18 miliard korun. Dodal ale, že tuto situaci je ještě možné řešit úsporami ve výdajích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na zasedání vlády | Zdroj: ČTK

S tím ovšem nesouhlasí ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík, který působil jako ministr financí v letech 1999 až 2001.

„Myslím si, že to je příliš velké číslo na to, aby to bylo možno dát do pořádku běžnými škrty. Čili je to otázka pro přípravu nějaké revidované verze rozpočtu, což ostatně ministerstvo financí během minulého týdne avizovalo,“ říká a dodává, že podle neoficiálních informací ministerstvo na přepracovaném rozpočtu pracuje už delší dobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom Raiffeisenbank a bývalý ministr financí Pavel Mertlík komentoval včerejší výroky ministra Kalouska

Novou prognózu ministerstvo financí zveřejní dnes.

Ministr financí v neděli v pořadu České televize také vyjádřil obavy, že lednová prognóza bude výrazně horší než říjnová. Mertlíka ovšem zaráží, jakým způsobem Kalousek práci svého ministerstva komentoval:

„On nemůže žádným způsobem v této chvíli vědět, jestli prognóza, kterou bude ministerstvo připravovat v lednu, bude horší než ta současná. Nemá takové informace a je to taková podivná hypotéza, která sráží dolů práci jeho odborníků v makroekonomickém oddělení.“

Mertlíkův odhad vývoje české ekonomiky se navíc liší – očekává totiž v příštím roce ještě nižší růst a to jen o 0,3 procenta. Dodává ale, že záleží, jaká makroekonomická data se do té doby ještě objeví.

Na soudy je prý ještě brzo

Za poslední měsíc se sice podle něj některé údaje v Evropě spíše zhoršovaly, v Německu ale například roste zaměstnanost a zlepšuje se spotřebitelská důvěra a velmi dobrá čísla prý přišla také ze Spojených států.

„Směs údajů je různorodá a rozhodně neukazuje jenom směrem dolů. Takže teď dělat soudy o tom, jaká bude v lednu prognóza, je přinejmenším neprofesionální,“ uvažuje.

Mertlík si také myslí, že za současný stav české ekonomiky může kromě situace v eurozóně i pokles spotřeby domácností, za kterými stojí razantní škrty ve výdajích na mzdy ve veřejném sektoru.

„V současnosti se utlumuje poptávka zahraničí, ale zároveň je slabá a navíc aktuálně také výrazně klesá poptávka domácí,“ vysvětluje. Dobře je to prý vidět na vývoji zakázek v průmyslu.

Guvernér Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet varoval před snahou příliš omezovat banky, protože by to ovlivnilo reálnou ekonomiku, kterou financují. Příliš přísný metr na evropské banky už podle Mertlíka českému růstu také uškodil.

Martina Mašková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme