Kalousek trvá na zrušení zelené nafty, chystané protesty ale chápe

Ministr financí Miroslav Kalousek neustoupí zemědělcům a bude trvat na zrušení zelené nafty. Řekl to v diskusním pořadu České televize. Podle Kalouska je podpora zemědělství tímto způsobem už bezpředmětná, protože od příštího roku budou dostávat stejné dotace, jako jejich evropští konkurenti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek na TK o spořících státních dluhopisech | Foto: Filip Jandourek

„Správná politika jsou rovné podmínky pro všechny. Pohonné hmoty používají všechna odvětví. Při vší úctě k zemědělcům nemám pocit, že by ten, kdo vozí rohlíky do obchodu, lidi do práce nebo nemocné do nemocnice, dělá méně užitečnou práci nebo že jeho rozpočtové podmínky jsou méně napjaté. Proč mají mít daňovou výjimku z pohonných hmot výlučně zemědělci,“ ptá se Kalousek.

Zemědělci plánují kvůli plánovanému zrušení zelené nafty sérii blokád silnic po celé republice. První protest chystají na středu 23. května, od 9 do 11 hodin budou blokovat silnice. Přesná podoba akcí bude záležet na regionech, které blokády připraví. Ministr Kalousek chystané demonstrace farmářů na rozdíl od nátlakových akcí odborářů chápe.

„Protest proti zelené naftě chápu jako absolutně legitimní, protože tady měl někdo vylobovánu jakousi výhodu a lobuje za to, aby mu byla ponechána. To je jiný protest, než když se dělají nátlakové akce, aby se překreslila politická mapa,“ řekl ministr financí.

V současnosti mají zemědělci nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty. Vláda chce tuto výhodu teď zrušit kvůli rozpočtovým úsporám. Na zrušení zelené nafty doplatí především velcí pěstitelé, kterým bude chybět i několik milionů korun.

Igor Maňour, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme