Kam s šedesáti miliardami? Vláda se na využití přebytku rozpočtu neshodla

Vládní koalice se na pondělním jednání neshodla, jak by měl stát využít šedesátimiliardový přebytek loňského rozpočtu. Sociální demokraté navrhují převést peníze na zvláštní důchodový účet, z kterého se vyplácejí penze. Ministr financí Andrej Babiš z ANO chce o přebytku rozhodnout až podle letošního hospodaření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Zaprvé navrhujeme, aby celá částka byla převedena na důchodový účet a byla použita pro výplatu a valorizaci důchodů v příštích letech,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Jako druhou variantu předložila ČSSD radě využít přebytek 62 miliard korun na snížení schodku v letošním rozpočtu. Ten počítá s dluhem 60 miliard korun. Varianta číslo dvě, kterou upřednostňujeme nebo navrhujeme naším koaličním partnerům je snížit rozpočtový schodek v roce 2017 a přiblížit se vyrovnanému rozpočtu i v letošním roce.“

23 let českého hospodaření: přebytkový byl Klaus, Zeman-premiér v minusu

Číst článek

Použít zbylé peníze na snížení dluhu chce i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš z ANO. Dát je na důchodový účet podle něj není reálné.

„Pan premiér má pravdu v tom, že ty důchody jsou deficitní. To znamená, že každý rok máme vyšší výdaje na důchody, než příjmy ze sociálního pojištění o 20 miliard. Ale ten účet, který k tomu pan premiér myslí je de facto nepoužitelný, takže pravdu má pan prezident, který říká, že ty peníze vlastně ani reálně neexistují,“ říká Babiš.

S rozhodnutím chce ale počkat až na vývoj letošního rozpočtu. Čas má vláda do konce dubna, kdy musí Sněmovně předložit návrh na využití peněz.

Lidovci navrhují, aby se peníze nasměrovaly do investic, jako jsou vodovody nebo čistírny odpadních vod.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme