Kam s úsporami ze zrušeného důchodového pilíře? Lidé se musí rozhodnout do konce září

Jen do konce září mají účastníci druhého pilíře čas rozhodnout se, jak má jejich penzijní společnost naložit s našetřenými penězi. Už letos na jaře jim měl od společnosti přijít dopis s informací, jak vyrozumění poslat. Po rozhodnutí o zrušení druhého důchodového pilíře to udělaly všechny penzijní firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stařší pár na vycházce | Foto: Honza Ptáček

Klienti zrušeného důchodového pilíře mají tři možnosti, jak svoji smlouvu o důchodovém spoření vypořádat.

„První možností je vyplacení všech prostředků, tedy celých 5 procent vlastních příspěvků i příspěvků, které se vyváděli ze státního pojištění, a to v hotovosti. Další možnost je prostředky převést do třetího pilíře,“ vysvětlil prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.

„Třetí možnost je vzít si vlastní vložené prostředky a pojistné vrátit do prvního důchodového pilíře, tak aby klienti neměli za tu dobu účasti ve druhém pilíři sníženou sazbu pro výpočet důchodu.“

Ani lidé, kteří se nestihnou rozhodnout v termínu, o své peníze nepřijdou. Budou k nim mít ale obtížnější přístup.

„Těmto klientům převedou penzijní společnosti uspořené peníze automaticky na jejich daňový účet u příslušného finančního úřadu, který s penězi bude nakládat jako s daňovým přeplatkem. Budou se k nim moci dostat i potom, ale bude to zdlouhavější a komplikovanější,“ popsal mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Finanční úřad si z těchto peněz bude navíc moct automaticky strhnout sumu, kterou případně člověk dluží na daních. Kdo bude chtít své peníze z účtu finančního úřadu získat, bude o to muset správce daně žádat.

Penzijní společnost může klientovi vyplatit jeho úspory poštovní poukázkou, převodem na běžný účet nebo převodem na jeho účet v rámci doplňkového penzijního spoření, tedy ve třetím pilíři.

Podle dnešní zprávy ministerstva financí začne tento způsob výplaty 15. října a poběží do 31. prosince letošního roku.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme