Úleva pro řidiče i přeplněná odpočívadla? Ministerstvo zvažuje změny ve víkendovém zákazu jízdy kamionů

Českých řidičů kamionů se už možná nebudou týkat letní zákazy jízd v pátek vpodvečer a v sobotu dopoledne. O změně uvažuje ministerstvo dopravy, zjistil Radiožurnál. Někteří řidiči by se díky tomu mohli dostat dřív domů. Nyní má výjimku ze zákazu třeba přeprava rychle se kazícího zboží, zvířat nebo pohonných hmot pro čerpací stanice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo dopravy zavedlo v minulosti zákazy jízd kamionů kvůli silnějšímu letnímu provozu. Ilustrační foto | Foto: Ondřej Jánoška | Zdroj: Český rozhlas

„Znepříjemňuje to v každým případě, protože všichni máme rodiny,“ líčí Radiožurnálu aktuální prázdninové zákazy jízdy řidič kamionu Stanislav Klimeš z Milovic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákaz jízdy kamionů během letních prázdninových víkendů v Česku by se mohl změnit.

„Musíme vyložit, naložit, přejet a už to nevyjde. A když už počkáme, až uplyne zákaz, tak už nemáme hodiny na to, abychom se mohli vrátit domů,“ dodává.

Řidiči tak někdy zůstanou stát jen pár kilometrů od domova. To je jeden z důvodů, proč ministerstvo dopravy uvažuje o změně. „Uvažuje se například o umožnění dojezdu řidičům do místa bydliště na území České republiky,“ přibližuje plány mluvčí resortu Lenka Rezková.

Ministerstvo dopravy zavedlo v minulosti zákazy jízd kamionů kvůli silnějšímu letnímu provozu. Výjimku by nově mohli dostat řidiči nevytížených, nenaložených nákladních aut.

Dopravci by změnu uvítali

„Kdyby se dojezdy povolily, z těch pátečních a sobotních zákazů, tak se chlapi dostanou rozumněji domů k rodinám. Navíc nebudou zacpávat odpočívky,“ dodává tajemník sdružení dopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Povinné přestávky nebo tachografy. Ministerstvo chystá pravidla pro nákladní auta s doklady traktoru

Číst článek

Na dálnicích je nyní 132 odpočívek, které nabízejí 2660 parkovacích míst pro nákladní auta. Dalších 1500 stání podle údajů ředitelství silnic a dálnic chybí. Kvůli nedostatku odpočívek pro kamiony navrhovalo ministerstvo vnitra letos na jaře naopak prodloužení nedělního zákazu jízdy. A to tak, aby se sladil s okolními zeměmi.

Ředitel ŘSD Radek Mátl Radiožurnálu řekl, že situace s nedostatkem odstavných míst pro kamiony se výrazně zlepší.

„Předpokládáme, že někdy do roku 2025 bychom byli schopni situaci prakticky odstranit, takže už by chyběly jen desítky, maximálně sto, parkovacích míst,“ vysvětluje.

Od kdy by měly změny v zákazech prázdninových jízd kamionů platit, zatím ministerstvo dopravy neupřesnilo.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme