Kampeličky se bojí zániku

Domácí kampeličky se bojí zániku. Největší hrozbu vidí v současné verzi takzvané Euronovely zákona o spořitelních a úvěrních družstvech. Ta totiž navrhuje tvrdší podmínky provozu pro tyto peněžní ústavy než v zemích Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Družstevní záložny se obávají už samotné výše kapitálu, kterou tato vládní euronovela navrhuje. V zemích Evropské unie se tato částka pohybuje kolem jednoho miliónu eur, tedy přibližně 33 miliónů korun. Euronovela ale stanovuje tuto sumu na 40 miliónů korun. Podle mluvčího Unie družstevních záložen České republiky Jana Komedy je závažným problémem také složení kapitálu. Ten může být v zemích EU tvořen několika položkami. Euronovela navrhuje jediný způsob, a to pomocí členských vkladů.

"Pokud si to promítneme na řekněme jednu z větších záložen v současnosti, která má třeba 1000 členů, členský vklad by ze současných 1000 korun musel narůst na 40 tisíc korun. V současnosti by to znamenalo jednoznačně ukončení činnosti téměř většiny záložen." Také podle mluvčího státního úpřadu pro dohled nad družstevními záíložnami Oldřicha Zajíce by za těchto podmínek přežilo minimum tuzemských kampeliček. "Odhadem jedna, dvě." Legislativní proces tvroby této novely ukončen není a poslanecká sněmovna by se budoucností tuzemských kampeliček zabývat už v těchto dnech.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme