Kanada zřejmě vyřadí telekomunikační gigant Huawei z výstavby sítě

Čínské telekomunikační firmy Huawei se bojí i Kanaďané. Vláda v Ottawě uvažuje o vyloučení této společnosti z plánované výstavby zabezpečené vládní sítě. Na rizika technologií Huawei upozorňují i Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huawei | Zdroj: Reuters

Výbor Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby už dokonce doporučil, aby Washington uzavřel dvěma čínským telekomunikačním společnostem včetně Huawei přístup na americký trh.

„Vláda si bude ve výstavbě své sítě pečlivě vybírat a už aktivovala doložku o národní bezpečnosti,“ uvedl mluvčí kanadského premiéra Harpera.

Čínský telekomunikační gigant přitom uspěl v Kanadě už v roce 2008, kdy získal kontrakt na výstavbu sítí pro dva domácí telefonní operátory. Pokud ale Ottawa při výběru vyřadí některou ze zahraničních firem právě s odvoláním na národní bezpečnostní výjimku, neporuší tím pravidla mezinárodního obchodu.

Podobná rizika vnímá kromě USA a Kanady také Austrálie, která už letos v březnu účast Huawei na výstavbě vládní širokopásmové sítě zamítla. Evropská unie zatím vyčkává.

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme