Antimonopolní úřad zamítl stížnost Kapsche kvůli uzavření smlouvy na mýtné. Ministerstvo postupovalo správně

Smlouva ministerstva dopravy s vítězem mýtného tendru platí. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zamítl stížnost firmy Kapsch, která podpis smlouvy napadla. Dospěl k názoru, že ministerstvo uzavřením smlouvy neporušilo nařízení úřadu. Vítězem mýtného tendru se stalo konsorcium firem CzechToll/SkyToll. Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Brno (Aktualizováno: 16:20 10. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr mýta (ilustrační foto). | Foto: František Vlček / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Kapsch podal stížnost po zářijovém rozhodnutí antimonopolního úřadu, v němž antimonopolní úřad zčásti řízení zastavil a zčásti zamítl námitky firmy Kapsch, která v napadeném tendru neuspěla.

Další případné rozhodnutí k mýtnému bude za čtyři měsíce. Splníme zákonné lhůty, řekl Rafaj

Číst článek

Rozhodnutí ale nenabylo právní moci a podle námitky Kapsche tak platilo předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít smlouvu s vítězem tendru až do pravomocného rozhodnutí.

Úřad ale dospěl k jinému názoru a ministerstvo podle pondělního rozhodnutí postupovalo správně. Resort dopravy už dřív tvrdil, že předběžné opatření pozbylo platnosti a smlouva je v pořádku.

V mýtném tendru zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou za desetiletý provoz 10,75 miliardy korun.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se zadávacím řízením na systém elektronického mýtného začal zabývat z vlastní iniciativy loni v říjnu. Právě v tomto správním řízení vydal loni v listopadu předběžné opatření, které ministerstvu zakazovalo uzavřít s vítězem tendru smlouvu až do pravomocného rozhodnutí.

Nejasné zadání ovlivnilo naši nabídku, napadl Kapsch tendr na mýtné brány. Obstrukce, reaguje vítěz

Číst článek

„V následujících měsících pak úřad zahájil na návrh společnosti Kapsch další čtyři správní řízení týkající se téže veřejné zakázky. Všechna tato správní řízení byla postupně spojována, a to na požádání navrhovatele i zadavatele, do společného správního řízení,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

V tomto sloučeném řízení úřad rozhodl letos v září. V rozhodnutí zamítl návrhy společnosti Kapsch a také zastavil správní řízení, které o necelý rok dříve zahájil z moci úřední, tedy na vlastní popud a ne na podnět Kapsche.

Úřad poukázal na to, že v této části rozhodnutí bylo jediným účastníkem řízení ministerstvo dopravy, které se obratem vzdalo možnosti podat proti rozhodnutí rozklad. Tím příslušná část rozhodnutí úřadu nabyla právní moci, a přestalo podle úřadu platit předběžné opatření zakazující uzavření smlouvy s vítězi tendru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme