Karel Ferenc

Podnikat v oboru stavebnictví začal Karel Ferenc již v roce 1997. Dnes je z něj Živnostník roku Olomouckého kraje. "V současné době moje firma funguje se čtyřmi stálými zaměstnanci. V oblasti stavebnictví zajišťujeme bourací, výkopové a zednické práce," vysvětluje Ferenc. Vzhledem k současnému stavebnímu boomu šumperský živnostník plánuje, že by počet svých zaměstnanců v brzké době rozšířil až na deset. Ferenc přitom zaměstnává výhradně Romy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Ferenc

"Ze začátku mého podnikání jsme se setkávali s velkou nedůvěrou kvůli tomu, že jsme Romové," líčí svoje zážitky z podnikání. "Dnes je však situace mnohem lepší," dodává. Pracovití Romové však podle něj stále narážejí na předsudky lidí, kvůli kterým nedostávají tolik zakázek, aby se na trhu udrželi.

On sám však o zakázky nemá nouzi. "Na Šumpersku, kde mám valnou část svých zakázek, mě už znají a vědí, že jsme spolehliví," dodává Ferenc. Taková doporučení mu přinášejí další a další práci. Reference jsou podle něj v jeho regionu většinou nejúčinnější formou získávání zakázek.

Konkurencí jsou dnes Karlu Ferencovi zejména Ukrajinci nebo také Romové ze Slovenska. Ti jsou totiž levnější, protože řada z nich pracuje načerno. "Mrzí mě, že si mnozí myslí, že když jsme Romové, tak budeme dělat pod cenou. Bohužel to nejde, když máte mít všechno v pořádku a platit odvody a daně," říká oceněný podnikatel.

Před zmiňovanou konkurencí má však přece jen podstatný náskok. "Řada mých zákazníků dává přednost zárukám kvality před rychlostí a nízkou cenou," osvětluje požadavky svých klientů. A na závěr dodává: "Za dobu svého podnikání jsem nikdy neměl žádnou reklamaci."

Zdroj: Hospodářské noviny

Podrobnosti o soutěži Živnostník roku 2006 a přehled všech finalistů najdete v tomto článku na stránkách ČRo 1 - Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme