Rada pro zdravotní rizika podle Havlíčka podporuje otevření obchodů od pondělí. Nutné budou respirátory

Návrh na otevření obchodů od 22. února je podle Rady vlády pro zdravotní rizika přijatelný. Nutností budou respirátory FFP2 u personálu prodejen. Ministerstvo průmyslu a obchodu do osvěty zapojí také obchodní centra. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to napsal na twitteru. O otevření obchodů budou v úterý jednat zástupci vlády i s opozicí.

Praha (Aktualizováno: 13:14 16. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případné otevření obchodů v únoru by doprovázely přísné hygienické podmínky. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Havlíček v pondělí večer oznámil, že po dohodě s kraji v nejbližších dnech vládě navrhne obnovení provozu obchodů od následujícího pondělí. Ministerstvo zdravotnictví se k tématu vyjádří na středeční tiskové konferenci.

Nezbytné při jejich otevření by byly přísné hygienické podmínky. Týkat by se měly maximálního počtu zákazníků na provozní plochu, povinnost nošení roušek, dodržování rozestupů či používání dezinfekce.

Ministerstvo průmyslu a obchodu je má v následujících dnech upřesňovat. Podle Havlíčka ale pravidla nebudou překvapivá. V pondělí řekl, že respirátory pro zákazníky povinné nebudou.

Rozvolnění opatření týkajících se služeb, kulturních nebo sportovních zařízení bude podle Havlíčka závislé na dalším vývoji pandemie koronaviru. Pokud se situaci podaří zvládat, tyto provozy by podle něj mohly následovat.

Svaz obchodu a cestovního ruchu Havlíčkovu iniciativu vítá, podle jeho prezidenta Tomáše Prouzy ji lze ovšem vnímat jako snahu být rychlejší než Ústavní soud. Ten by měl právě 22. února vynést ve věci omezení maloobchodu rozhodnutí. Skupina 63 senátorů v listopadu vládní nařízení u Ústavního soudu napadla. Opatření označila za diskriminační a likvidační pro menší prodejny.

‚Politické rozhodnutí‘

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v reakci na návrh uvedl, že otevření obchodů považuje za politické rozhodnutí. Za klíčový považuje trend obazenosti jednotek intenzivní péče. „Chtěl bych vidět koncem týdne čísla. Pokud budeme v situaci, že zbývá 180 lůžek jednotek intenzivní péče, tak to není žádná veselá situace. Chtěl bych vidět trend za týden. Pokud by to stagnovalo, tak si to (otevření) umím představit s velkým sebezapřením z hlediska bezpečnosti. Uvidíme, jak na tom budeme v pátek,“ vysvětlil vicepremiér.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme