V čele dozorčí rady České pošty končí Kratina. Jeho nástupcem se stal Zatloukal

V dozorčí radě České pošty končí její dosavadní předseda Karel Kratina. Jeho nástupcem v čele rady byl v úterý zvolen Petr Zatloukal. Kratina i Zatloukal byli v minulosti generálními řediteli pošty. O změně ve vedení v úterý informovala Česká pošta na webu.

Praha (Aktualizováno: 17:54 30. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel České pošty Petr Zatloukal k 1. dubnu skončí (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Kratina zasedal v dozorčí radě pošty od poloviny loňského května a od 7. června 2018 stál v jejím čele. Generálním ředitelem podniku byl od června 2004 do září 2008, kdy ho ve funkci vystřídal Petr Sedláček. Zatloukal byl generálním ředitelem od května 2011 do března 2014. Na informaci upozornil server E15.cz.

Pošta sníží za šest let počet pracovních míst o sedm tisíc. Pracovníky nahradí moderními technologiemi

Číst článek

„Děkuji panu Kratinovi za spolupráci. Jako bývalý generální ředitel České pošty přinášel podněty a debata nad nimi byla věcná a cenná,“ řekl současný generální ředitel podniku Roman Knap.

Česká pošta provozuje přibližně 3200 poboček a zaměstnává zhruba 30 000 lidí. Podnik se loni dostal do miliardové ztráty. Vedení proto připravilo plán restrukturalizace, která má přinést jednodušší a rychlejší fungování služeb, vyšší spolehlivost doručování a pošty bez front.

Do roku 2021 se chce podnik vrátit k zisku v řádu desítek milionů Kč a zvýšit tržby o desetinu ze stávajících 18,8 miliardy Kč.

V rámci restrukturalizace pošta plánuje během šesti let snížit počet zaměstnanců o 7000. Nahradí je moderními technologiemi. Restrukturalizace, která bude také znamenat rozdělení podniku na tři samostatné divize, vyjde na několik miliard korun. Roční investice se budou pohybovat mezi jednou a dvěma miliardami Kč.

Novela poštovního zákona

Letos v létě schválil Parlament novelu poštovního zákona, podle které bude moci Česká pošta v budoucnu požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo nynější půlmiliardy.

Pošta by zároveň podle novely měla dostat od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Důvodem pro zvýšení limitu je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) snižující se počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21 500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst platů zaměstnanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme