Kariéra se posouvá, říká statistik. Loni pracovalo přes 100 tisíc lidí ve věku 65 a víc let

Stále více seniorů chodí i ve vyšším věku do práce. Loni si vydělávalo skoro 108 tisíc lidí ve věku 65 let a starších. To je dvakrát větší číslo než před deseti lety. A podle Dalibora Holého z Českého statistického úřadu (ČSÚ) by mohlo i v dalších letech pracujících seniorů přibývat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Rostoucí ekonomika má vliv na to, že je požadavek po pracovní síle a zaměstnavatelé se budou muset poohlížet po rezervoáru pracovní síly,“ říká Dalibor Holý, který v ČSÚ vede odbor statistiky trhu práce a rovných příležitostí.

Oslovit budou moci zaměstnavatelé třeba matky s dětmi, nebo právě starší lidi.

V práci mohou zůstávat senioři déle i díky lepší zdravotní péči nebo proto, že se zaměstnavatelům hodí jejich kvalifikace a nemají adekvátní náhradu.

„Je celkem nedostatek kvalifikovaných kádrů, takže spíš to vypadá tak, že zaměstnavatelé si cení svých expertů nebo kvalifikovaných lidí. A pokud je člověk ochoten pracovat i v důchodovém věku, tak ho tam rádi podrží,“ podotýká Holý.

Podle něj se celá pracovní kariéra u lidí v České republice posunuje do vyššího věku.

„Kdybychom se dívali na ty nejmladší, tak tam naopak dochází k úbytku. Řekněme před dvaceti lety každý druhý člověk do dvaceti let pracoval, a dneska všichni teprve studují, mají pomaturitní studia a tak dále. Takže startují kariéru vlastně v pozdějším věku,“ doplňuje statistik.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme