Kauza Mostecké uhelné: stát se označil za poškozeného, chce přes osm miliard

Ministerstvo financí se připojilo k žalobě proti bývalým uhlobaronům v kauze Mostecké uhelné společnosti. Zjistil to server Seznam Zprávy. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který bude u soudu zájmy ministerstva hájit, chce žádat o zhruba 8,6 miliard korun.

Most/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Ministerstvo financí se do uvedeného trestního řízení připojilo se svým nárokem o náhradu škody. Návrh na její výši budeme dle trestního řádu podávat nejpozději u hlavního líčení před zahájením dokazování," řekl pro Seznam Zprávy mluvčí resortu Michal Žurovec.

Kauza Mostecké uhelné: státní zastupitelství obžalovalo šest lidí. Měli způsobit škodu 3,2 miliardy

Číst článek

Úřad tak podle serveru může riskovat, že jej soudkyně Silvie Slepičková odkáže na civilní řízení.

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství totiž vyčíslili škodu na nižší částku, konkrétně něco přes tři miliardy korun. A to za ztrátu, která vznikla státu při privatizaci a následném údajném tunelování Mostecké uhelné společnosti.

„Jakýkoliv krok učiněný olomouckým vrchním státním zastupitelstvím je zjevným plýtváním prostředků daňových poplatníků, protože vůči stejným obviněným vede řízení i švýcarská justice, kde je kauza v závěrečné fázi. Lze proto očekávat, že pravomocné rozhodnutí, které bude muset být respektováno také v České republice, padne daleko dříve tam, důsledkem čehož bude nutnost zastavení trestního stíhání v ČR," uvedla pro server advokátka obžalovaných Karolina Zelenková.

Privatizaci Mostecké uhelné vyšetřuje tuzemská policie už od roku 1999, připomíná Seznam Zprávy. Antonín Koláček a další čtyři bývalí manažeři Mostecké uhelné jsou obžalováni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu.

Hrozí jim až deset let vězení. Osmiletý trest pak hrozí někdejšímu náměstkovi ministra průmyslu Robertu Sýkorovi, a to za trestný čin přijímání úplatku.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme