Každý šestý účetní raději podal výpověď, než aby se podílel na eticky závadném chování

Přibývá finančních odborníků, kteří dají nebo dostanou výpověď kvůli tomu, že upozorní svoji firmu na porušení etiky. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Asociace certifikovaných účetních. Podle něj je případů etických dilemat finančních ředitelů nebo účetních méně než před rokem, jsou ale závažnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kalkulačka | Foto: stock exchange

Porušení etiky z hlediska účetních je například posunování hospodářských výsledků v čase - dopředu nebo dozadu, vykazování vyššího, nebo naopak nižšího zisku, jakékoli krácení daní.

Mezi etickými dilematy se objevovaly i korupce, střet zájmů, to, že si manažer vyplácel své vlastní bonusy nebo dával některým zaměstnancům více peněz, než na které měli podle pracovních výsledků nárok.

Specifické úpravy finančních výkazů je podle ředitelky Asociace certifikovaných účetních Kateřiny Benešové občas možné zjistit u společností, jejichž mateřská firma je ze zahraničí:

„Potřebují vykazovat, že jsou na tom lépe, než třeba ve skutečnosti jsou. To jsou pak různé transferové ceny. Je to většinou o tom, že firmě jde o přežití nebo lepší podmínky při získání úvěru a podobně.“

Výpověď nebo degradace

Průzkum ukázal, že 47 procent respondentů dokázalo přesvědčit firmu, aby svůj postup upravila. Ovšem každý šestý své nadřízené nepřesvědčil a raději podal výpověď. A šest procent respondentů, kteří upozornili na neetické chování firmy, dokonce výpověď dostalo. Nebo byli přeřazeni na nižší pozici.

V průzkumu nebylo, zda účetní na špatný postup podniku upozornili regulátora nebo někoho dalšího. Nicméně Asociace certifikovaných účetních nabízí poradnu, na kterou se mohou obrátit nejen její členové, ale například i obchodní partneři, kteří si myslí, že se firma, se kterou obchodují, chová špatně.

V průzkumu odpovídalo 480 členů asociace na pozicích středního a vyššího managementu. Pětina z odpovídajících se během roku setkala s neetickým chováním ve firmách. Bylo jich sice o procento méně než rok předtím, jenže více - celých 19 procent - zároveň říká, že vidí zhoršenou situaci v podnikatelském prostředí.

Příčin může být více. Například hospodářské oživení, které přináší větší boj o zakázky. Nebo snaha vyhnout se velkému daňovému zatížení. Nebo i to, že jak se stále mění zákony, nemusí vedení firmy vědět, že dělá něco špatně. Od toho ovšem má finančního odborníka, aby na to upozornil.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme