Každý třetí pneuservis neprošel kontrolou České obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce našla nedostatky u třetiny kontrolovaných pneuservisů. Nejčastějším porušením bylo, že podnik neřekl svým zákazníkům, kolik je služba nakonec bude stát. Inspekce tak rozdala celkem 35 pokut v celkové částce 50 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak vybrat správné pneumatiky | Foto: Wikimedia Commons, licence Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Autor Greencolander

V pneuservisech třeba nedávali zákazníkům potvrzení o převzetí objednávky, pokud to nebyla služba na počkání. Některé provozovny správně neinformovaly o podmínkách reklamace a našly se i firmy, které porušily zásady poctivého prodeje.

Samotní spotřebitelé takový přístup firem tolerují a nevyžadují změnu. Pneuservisy podle České obchodní inspekce často nejspíš ani neví, že zákon porušují.

ČOI na jaře zkontrolovala 120 pneuservisů, nedostatky zjistila u 40 z nich. Ve 23 případech porušily povinnost informovat spotřebitele o ceně výrobků nebo služeb. Druhou nejčastější chybou bylo porušení povinnosti vydat zákazníkovi potvrzení o převzetí objednávky, pokud to nebyla služba na počkání. Autoservisy to nedodržely v 15 případech. Čtyři provozovny správně neinformovaly zákazníka o podmínkách, způsobu a rozsahu uplatnění reklamace a tři porušily zásady poctivého prodeje.
Pramen: ČTK

Spotřebitelům proto radí, aby se zajímali o to, kolik je bude třeba výměna pneumatik na konci stát.

„Aby se pak nedivili, až uvidí částku na faktuře. A pneuservisy mají navíc povinnost seznámit spotřebitele s cenou,“ říká mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

„Pokud to nedělají, mohou se spotřebitelé obrátit na ČOI například přes její stránky, přes tzv. e-podatelnu.

Česká obchodní inspekce může na podzim pneuservisy nově zkontrolovat a uvidíme, jestli se situace na trhu zlepšila,“ dodal Fröhlich.

Možnosti postihu

Česká obchodní inspekce může podnikům za porušení zákona o ochraně spotřebitele uložit pokutu až do výše 5 milionů korun.

Protože ale nejde až o tak závažné prohřešky, tak inspektoři zatím rozdávali hlavně pokuty na místě - to znamená jen do výše 5 tisíc korun.

V některých případech se ale nejspíš pokuta vyšplhá do vyšších částek, protože s nimi inspekce zahájila správní řízení.

pneuservis | Foto: Lucie Maxová

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme