Ke vstupu do eurozóny není možné nikoho nutit, prohlásil šéf euroskupiny Dijsselbloem
Ke členství v eurozóně není podle předsedy euroskupiny Jeroena Dijsselbloema možné nikoho nutit. Stejně jako ostatní ministři financí zemí platících eurem ale souhlasí s jejím rozšířením, pokud země splní podmínky pro vstup. Představitelé eurozóny tak v pátek v Tallinnu reagovali na prohlášení předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, aby do eurozóny vstoupily všechny státy Evropské unie, které se k tomu zavázaly. Mezi ně patří i Česko.
Rozšiřování eurozóny bude podle předsedy euroskupiny Jeroena Dijsselbloema postupným procesem. Bude prý také záviset na vůli vlád a voličů v zemích, které eurem zatím neplatí.
Evropa nebude nikdy pevností. V unii nesmí být občané druhé kategorie, řekl Juncker
Číst článek
„Bude to přirozený proces, nemůžeme je seshora tlačit k vyšší rychlosti," řekl při příchodu na páteční neformální jednání ministrů financí eurozóny v estonské metropoli Tallinnu.
Dijsselbloem je však přesvědčen, že euro přijmou i další země bloku a takový vývoj pokládá za dobrý.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble zdůraznil, že pro vstup do eurozóny je nutné splnit všechna ekonomická kritéria. Jedině tak se podle něj bude i v budoucnu devatenáctičlenný blok rozrůstat.
Jeho francouzský kolega Bruno Le Maire považuje teď za důležitější prohloubit integraci eurozóny. To podle něj zajistí i její úspěšné rozšiřování.
Česká vláda zatím nestanovila datum přijetí eura. Rozhodnout by o tom měl až budoucí kabinet. Plánuje ale zažádat o status pozorovatele při jednáních ministrů financí eurozóny.
Prohlubování integrace eurozóny prosazuje především francouzský prezident Emmanuel Macron. V budoucnu by chtěl, aby měla vlastní rozpočet i parlament. Část jeho návrhů podporuje Německo i předseda Evropské komise. Rozpočet a zastupitelský sbor eurozóny ale předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker odmítá.