Keller: V České republice žije nejvíce lidí těsně nad hranicí bídy

V České republice žije podle sociologa Jana Kellera z Ostravské univerzity nejvíce lidí těsně nad hranicí chudoby ze všech členských států Evropské unie. To je v ostrém kontrastu se zprávou evropského statistického úřadu Eurostat, podle které má Česká republika nejméně obyvatel z celé Evropské unie, kterým hrozí chudoba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina | Foto: Archiv

Studie říká, že je u nás riziku chudoby vystaveno pouze devět procent lidí, přitom evropský průměr je sedmnáct procent. Druhé místo patří s jedenácty procenty Slovákům a Nizozemcům. Keller ale tvrdí, že metodika tohoto výzkumu je špatná a realita je pro nás mnohem bolestnější.

"Neměli bychom se příliš radovat. Ukazatel Eurostatu je přinejmenším zvláštní. Vznikl tím, že byly spočítány příjmy na domácnost a částka byla vydělena počtem dětí v rodině. Tento ukazatel je ale absurdní a vůbec nevypovídá o tom, jak si lidé žijí. Například v zemi, kde by všichni lidé brali stejně a měli stejný počet dětí, by podle této metodiky nikdo nežil pod hranicí bídy, i kdyby umíral hlady," vysvětluje sociolog Jan Keller.

Podle něj jsme se ve studii Eurostatu umístili tak dobře jen proto, že se u nás rodí velice málo dětí a umíráme dříve, než v západní Evropě. To znamená, že je u nás menší podíl početných rodin a starobních důchodců, kteří jinak často spadnou pod hranici bídy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chudobě v České republice a relativnosti statistických výzkumů mluvil na Rádiu Česko sociolog Jan Keller z Ostravské univerzity.

Chudoba nám akutně hrozí

"Například tříčlenná rodina s měsíčním příjmem okolo patnácti tisíc je u nás na hranici chudoby nebo těsně pod ní," říká sociolog Jan Keller z Ostravské univerzity a pokračuje:

"Logicky z toho tedy vyplývá, že jedinou možností je zvýšit příjmy lidí. Plat nebo sociální dávky. Jestliže se někdo chlubí, že jsme státem s nejmenší mírou chudoby v Evropě a přitom vyzívá k osekání sociálního státu, jedná tak, aby míra chudoby rostla. Pod hranici bídy ale mohou klesnout i střední vrstvy, pokud se zadlužily kvůli bydlení, tedy hypotékami."

Na rozdíl od pozitivních zpráv z Eurostatu Keller upozorňuje na zvláště nebezpečný jev:

"Česká republika je evropskou zemí, kde největší počet obyvatel žije těsně nad hranicí chudoby. To je údaj, kterým se ale nikdo příliš nechlubí. Nebezpečné je to proto, že stačí pokles příjmů domácnosti o několik set korun a masa lidí může velice rychle do chudoby upadnout. A současná ekonomická krize tomu jen napomáhá."

Václav Pešička, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme