Kellnerova PPF chce prý prodat podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu

Petr Kellner zřejmě prodá svůj podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu. Podle spekulací tisku by za něj mohl získat 30 miliard korun, tedy desetkrát více, než na kolik ho pořízení 44procentního podílu přišlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PPF banka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Energetickému a průmyslovému holdingu se občas říká „malý ČEZ“. Je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v České republice.

Vlastní přes 30 podniků nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku a Německu. Jeho aktivity se rozkročily od těžby uhlí přes výrobu elektřiny a tepla až k distribuci. Loni měl holding tržby za téměř 36 miliard korun a konsolidovaný zisk před zdaněním přes 10 miliard korun.

Patří mu například Elektrárna Opatovice. Má podíly v Pražské teplárenské, Plzeňské energetice nebo severočeské United Energy. Na Slovensku má podíl v plynařské firmě SPP a ve StředoSlovenské energetice. V Německu vlastní tamní třetí největší hnědouhelné doly Mibrag.

Holding má tři hlavní vlastníky. Skupina J&T má podíl 37,04 procenta, Daniel Křetínský, který holding vede, vlastní přes 18,52 procenta akcií a PPF má 44,44 procenta.

Tento podíl by teď PPF měla podle některých médií prodat. Například Lidové noviny píší, že to mají potvrzené z druhotných zdrojů. Daniel Častvaj z Energetického a průmyslového holdingu to ale odmítl komentovat.

„Energetický a průmyslový holding zásadně nekomentuje spekulace trhu nebo médií a rozhodně ani dnes nebo v nejbližší době nic takového komentovat nebude.“ PPF se nechtěla vyjádřit vůbec. Není to ale nic neobvyklého.

Jde o taktiku

Pokud jednání běží, je zvykem, že o něm ani jedna ze zúčastněných stran nemluví. Pokud žádné jednání o prodeji není nebo ještě nezačalo, bylo by netaktické například říci, že nepřipadá v úvahu, nebo mluvit dokonce o ceně. Tím by si účastníci obchodu zúžili hrací pole. V tomto případě jde navíc o hodně peněz.

Dá se však předpokládat, že pověsti o prodeji podílu v Energetickém a průmyslovém holdingu mají racionální základ. Neobjevily se poprvé, a hlavně by bylo logické, že finanční skupina PPF potřebuje doplnit volné prostředky.

Nedávno totiž utratila 64 miliardy korun za ovládnutí české Telefóniky. Navíc v Energetickém a průmyslovém holdingu nemá rozhodující slovo - patří jí méně než 45 procent. A na to Petr Kellner není příliš zvyklý.

Jitka Hanžlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme