Číňané jsou technologicky napřed, na všechno mají jednu superaplikaci, říká zakladatel Kiwi.com

Český vyhledávač nejvýhodnějších letenek Kiwi.com expanduje do Izraele a Číny, kde jeho zástupci podepsali strategickou smlouvu s aerolinkou Spring Airlines. Zakladatel a ředitel společnosti Kiwi Oliver Dlouhý byl hostem v pořadu Interview Plus.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to pro nás velmi důležitý milník. Slibujeme si od toho, že budeme moci tuto aerolinku prodávat v Číně i na západních trzích,“ vysvětluje zakladatel a ředitel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy Kiwi.com propojí všechny druhy dopravy? Poslechněte si celý rozhovor

Dostat se na čínský trh je podle něj pro západní firmy nutností, a to nejen kvůli jeho velikosti. Číňané prý zcela přeskočili éru osobních počítačů a mají tak náskok ve vývoji mobilních aplikací i v tom, jak používají mobilní telefony, což v horizontu 5–10 let přijde i do Evropy.

„Tady například máme pro každou službu jednu aplikaci, oni mají 3–4 superaplikace, které vám zajistí úplně všechno. Pro uživatele je to pohodlnější – rozvoz jídla, objednání taxi nebo spotřebitelský úvěr vyřeší z jedné aplikace,“ popisuje.

Kapitalismus v komunismu

Dlouhý potvrzuje, že pro vstup na čínský trh je důležitá politická podpora. „Hodně dbají na etiketu a proces seznamování. I když máte dobrý produkt, tak podnikatelé hodně dají na doporučení z politické sféry. Nebo musejí dát,“ přibližuje.

V případě Kiwi.com pomohl generální konzul v Šanghaji Richard Krpač. „Propojil nás s firmami, ke kterým jsme se už dlouho snažili dostat. Byť s námi do té doby komunikovaly, bylo to vždy takové vlažné. Ve chvíli, kdy se do toho zapojil pan Krpač a jeho tým, začaly nás brát vážně a setkali jsme se s nejvyššími představiteli těch firem,“ doplňuje.

Spolupracujeme s podnikateli, kteří se snaží vytvořit dobrou službu. Nechtěl bych hodnotit politickou stránku věci,“ říká dále.

Není ale podnikání v autoritářském státě rizikové? „Je to takový kapitalismus v komunismu. Firmy, se kterými jednáme, jsou tvrdě kapitalistické a rozhodují se pragmaticky. Ale nemyslím, že je to pro byznys škodlivé. Neznám moc západních firem, které by na to doplatily,“ uzavírá.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme