Kladenský důl Schöller dneškem končí

Po bezmála 230 letech skončilo hornictví na Kladensku. Českomoravské doly vyvezly poslední vozík černého uhlí na šachtě Schöller v Libušíně u Kladna. Do konce roku společnost vynaloží půl miliardy korun na zahlazení důlní činnosti v podzemí. Součástí plánu jsou ovšem i sociální a další dávky pro více než tisíc horníků, kteří přišli od začátku tohoto roku o práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

Jak řekl Českému rozhlasu ředitel kladenského úřadu práce, řada z nich si přitom už nové zaměstnání našla. "Ke dnešnímu dnu se nám zaevidovalo 91 lidí z těch 280, takže očekáváme, že zbytek přijde během začátku přístího týdne, takže momentálně máme v evidenci 347 bývalých zaměstnanců Českomoravských dolů, takže vlastně 1152 někteří nastoupili přímo do pracovního poměru, někteří anstoupili s naší pomocí a někteří jsou v pracovní neschopnosti."

Ještě před uzavřením dolu propustila společnost jedenáct set kladenských horníků. Zbývající dvě stovky pracovníků zasypou pět těžních jam a zlikvidují povrchové provozy. Podle předsedy představenstva firmy Jana Matuly dosáhnou náklady na tyto práce, sociální dávky a odstupné až půl miliardy korun. Důvodem ukončení těžby v kladenském revíru byly zhoršující se podmínky těžby a nižší výhřevnost uhlí. Uzavření dolů uspíšil také loňský výbuch metanu na dole Schöller, při kterém zahynuli tři horníci.

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme