Klaus: Rusko nabízí k Temelínu nejvíc českých subdodavatelů

Prezident Václav Klaus ubezpečil v Praze svého ruského kolegu Dmitrije Medveděva, že výběr dodavatele dostavby jaderné elektrárny Temelín bude férový a transparentní. Rusové podle něj nabízejí nejvyšší podíl českých subdodavatelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Václav Klaus

Dmitrij Medveděv a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Václav Klaus po jednání s Dmitrijem Medveděvem potvrdil, že prezidenti otázku dostavby Temelína v Praze při vzájemném jednání neopominuli. Obě strany podle něj přistupují k tomuto tématu klidně, racionálně a pragmaticky.

"Zdůrazňoval jsem, že v nabídce ruské strany vidím pozitivní aspekt v tom, že pravděpodobně nabízí relativně nejvyšší podíl možnosti podílení se českých firem na subdodávkách. Ale definitivní nabídky nebyly předloženy, proto jen říkám, jak to vidím dnes," uvedl český prezident.

Dodal, že Česko má zájem, aby proces výběru zahraničního partnera byl maximálně férový a transparentní, maximálně spravedlivý. "O tom jsem pana prezidenta Medveděva ubezpečil, že o to se všichni zasadíme včetně mě," řekl.

"Pro ruskou federaci je to samozřejmě zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se mohli zúčastnit. Počítáme s tím, že způsob rozhodování v rámci tohoto tendru bude otevřený, volný a že to nebude spojeno s žádným tlakem z venčí, ať už by vycházel odkudkoliv. Pochopitelně, že samotná Česká republika rozhodne, kdo je pro ni nejzajímavějším partnerem pro tento obchod," uvedl na tiskové konferenci ruský prezident Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Vedle rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress se soutěže účastní také americký Westinghouse a francouzská Areva.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme