Klesající ceny mírně oživují trh s byty, developeři ale spíše vyčkávají

Trh s nemovitostmi v České republice zažívá v porovnání s loňským rokem lehké oživení. Příčinou jsou jak nižší ceny, tak výhodné podmínky financování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v centru Pardubic | Foto: Honza Ptáček

„Můžeme pozorovat mírný nárůst poptávky. Na druhé straně je zde však vidět poměrně slabý tok investic ve srovnání s první polovinou loňského roku. Je tedy vidět, že i navzdory mírnému růstu poptávky developeři stále vyčkávají, jak se situace bude vyvíjet,“ řekl analytik České spořitelny Josef Novotný.

Lehké oživení na trhu realit je podle něj dáno několika faktory – od mírného poklesu cen nemovitostí, přes nízké úroky z hypoték a očekávané zvýšení DPH v příštím roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik České spořitelny Josef Novotný mluví o realitním trhu v ČR v Odpoledním Radiožurnálu

Pokud jde o ceny bytů, Josef Novotný se navzdory jejich mírnému poklesu nedomnívá, že jsou natolik nízké, aby mohly samy o sobě vyvolat výraznější oživení trhu.

„Co se týká vývoje po zbytek roku, tak bych očekával, že nastolený trend mírného oživení poptávky vyvolaný především nižšími cenami a výhodnými podmínkami financování, by mohl pokračovat do konce tohoto roku,“ uvedl analytik.

Jitka Hanžlová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme