Klíč k úspěšné reformě penzijních systémů hledají i sousedé Česka

Penzijní reformy řeší aktuálně i další evropské země. Podle německé ministryně práce reálně hrozí v důsledku penzijních reforem celé široké střední vrstvě chudoba. Problémem se zaobírá i vláda Roberta Fica na Slovensku, kde chce posílit první, průběžný pilíř důchodové reformy na úkor pilíře druhého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto)

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Stárnutí populace, pokles porodnosti a snižování odvodů na důchod - to jsou důvody, proč se nad budoucností mnoha Němců stahují mraky. Pokud Německo nepřistoupí urychleně k důchodové reformě, hrozí podle spolkové ministryně práce Ursuly von der Leyenové milionům Němců, že na stará kolena upadnou do chudoby.

Pouze se základní rentou 688 eur - tedy kolem 17 tisíc korun - může po roce 2030 počítat v Německu každý, kdo pobíral 2500 eur hrubého měsíčně nebo méně, odpracoval 35 let na plný úvazek a nemá soukromé penzijní spoření.

„S tím sotva zaplatím nájem a už mi nezůstane na jídlo," obává se pokladní z malé berlínské samoobsluhy.

Penzijní připojištění není povinné. Od roku 2013 navíc projde změnou

Číst článek

„V ohrožení jsou všichni, kteří poctivě pracovali, nedělali nic špatně, nikdy nezatěžovali německý sociální systém a na konci života jim to nestačí. S tím musíme něco udělat," říká ministryně Leyenová, která se snaží prosadit tzv. příspěvkovou rentu.

Jejím mladším stranickým kolegům se nelíbí, že by za podcenění problému demografických změn měla zaplatit mladá generace. Nějaké řešení ale musí podle členky vedení odborů DBG Annelie Buntenbachová vláda najít.

„Tato dramatická čísla ukazují, že pokud spolková vláda nezastaví střemhlavý pád penzijních příspěvků, bude hrozit chudoba celé široké střední vrstvě," varuje Annelie Buntenbachová.

Budoucnost penzijního systému se řeší také na Slovensku

Sedm let po spuštění velké penzijní reformy se začínají drolit její pilíře. Konkrétně pilíř druhý, takzvaný spořící. Vládě Roberta Fica se nelíbí, že se ve 2. pilíři málo zhodnocují peníze spořitelů.

Kritici ale namítají, že vláda prostě potřebuje peníze a penzijní spoření je pro ni snadná kořist.

Do 2. pilíře si Slováci odvádějí část hrubé mzdy. Dosud to bylo devět procent, podle nových pravidel jen procenta čtyři. Peníze pak spravují takzvané důchodové správcovské společnosti. Výnosy pro spořitele jsou ale momentálně malé.

Vláda Roberta Fica chce 2. pilíř oslabit tak, aby víc peněz přitékalo do pilíře prvního - tedy průběžného - a aby se tak snížil deficit sociální pojišťovny, a tím se ozdravily státní finance.

Exkluzivně pro ČRo: 60 procent Čechů nerozumí důchodové reformě

Číst článek

Ficův kabinet prosadil nedávno sérií změn v penzijním systému. Bude se například prodlužovat věk odchodu do důchodu, který bude v budoucnu vázaný na střední délku života.

Kritici označují nová opatření nikoli za reformu ale za deformu penzí. Slabý druhý pilíř podle nich sice možná krátkodobě pomůže státnímu rozpočtu, ale do budoucna zhorší vyhlídky Slováků na důstojné penze.

Dnešní průměrný starobní důchod na Slovensku je 375 eur, něco přes 9 tisíc korun.

Klára Stejskalová, Vojtěch Berger, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme