Klienti Metropolitního spořitelního družstva dostanou náhrady za své vklady

Klienti Metropolitního spořitelního družstva si mohou od zítřka vybírat náhrady za své vklady. Tato kampelička přišla v polovině loňského roku o licenci a dostala se do konkurzu. Všechny finanční prostředky se tak zablokovaly. Fond pojištění vkladů proto vyplatí asi 14 tisicům klientů družstva zhruba 12 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky | Foto: Eva Odstrčilová

Fond pojištění vkladů bude klienty Metropolitního spořitelního družstva vyplácet prostřednictvím České spořitelny na všech jejích pobočkách. Peníze si mohou lidé vyzvedávat od zítřka po dobu tří let na kterékoli pobočce.

Dostanou celý vklad, maximálně však 2 744 000 korun na jednoho vkladatele. To odpovídá evropské legislativě, která stanovuje limit 100 tisíc eur. Celkem fond vyplatí asi 12 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak budou vyplaceni klienti MSD, které je v likvidaci, informoval redaktor Jaroslav Skalický

Náhrady se týkají asi 14 tisíc lidí, kteří se nemusí nikde dopředu registrovat. Stačí, aby přišli do pobočky České spořitelny a měli s sebou doklad totožnosti - občanský průkaz nebo cestovní pas. Podnikatelé ještě potřebují výpis ze živnostenského rejstříku.

Klienti také musí vědět číslo účtu, na který jim spořitelna peníze převede. Pokud budou chtít vyplatit náhradu vkladu v hotovosti, a je to víc než 100 tisíc korun, musí to oznámit pobočce České spořitelny minimálně dva pracovní dny předem.

Kampelička bez licence a v likvidaci

Metropolitní spořitelní družstvo je označováno za největší kampeličku v zemi. Družstevní záložna ale přišla v polovině loňského roku o licenci a povolení k podnikání jí odebrala Česká národní banka kvůli řadě závažným nedostatkům. Potvrdil to mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann:

„Tyto nedostatky poškozovaly zájmy členů družstva a významným způsobem ohrožovaly bezpečnost a stabilitu celé družstevní záložny. Bylo zjištěno, že MSD například poskytovalo úvěry ve výši desítek i stovek milionů korun k financování nekonkrétních, neověřených i nereálných podnikatelských záměrů a přitom ani řádně neprověřovalo žadatele o tyto úvěry.“

Proti odebrání licence protestovali klienti i vedení družstva, městské státní zastupitelství se zase odvolalo proti vyhlášené insolvenci, tu ale před dvěma dny podle serveru Lidovky.cz Vrchní soud v Praze definitivně potvrdil.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme