Klienti na protest proti poplatkům opouštějí velké banky

Pětice malých bank už má dohromady přes milion klientů. Přicházejí z velkých bankovních domů. Menší banky lákají nové klienty hlavně na nízké nebo žádné poplatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číselník - trezor (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle údajů z bank dalo hodně klientů také na doporučení známých a ujaly se i akce typu "přiveď nového klienta a my vám oběma dáme odměnu". Server iDnes píše, že třeba pro Equa banku jsou zase největším lákadlem výběry z bankomatu zdarma v celé republice a spořicí účet.

Podle údajů z Air Bank k této menší bance přešly více než tři čtvrtiny klientů od tří největších bank v Česku: 35 procent od České spořitelny, 22 procent od ČSOB a pětina od Komerční banky. Zbytek od Raiffeisenbank, GE Money Bank a UniCredit Bank. Podobnou bilanci zaznamenali i v ostatních bankách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přechodech klientů k menším bankám kvůli bankovním poplatkům mluvil Jiří Skalický

Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky, který vyzývá klienty, aby odešli z banky, kde jsou poplatky neúměrně vysoké, to považuje za částečný úspěch, ale stále je podle něho hodně lidí, kteří si jen stěžují, ale nejednají.


Při zájmu klienta o změn bankovního domu jsou dvě možnosti. První, vyřídit si všechno sami. Druhou možností jak přestoupit, je kodex mobility. Hlásí se k němu většina bank.

Přepážka. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Princip této služby spočívá v tom, že nová banka provede přestup za klienta sama. Stačí u ní založit účet a vyplnit formulář žádost o změnu banky. S ním pak u původní banky zrušit trvalé příkazy i inkasa a nechat jejich seznam poslat do nové banky.

Zároveň dojde k výpovědi smlouvy o běžném účtu a zřízení všech příkazů a inkas ze seznamu u nové banky.

Nutné ale je osobně kontaktovat společnosti, které na účet posílají peníze, nebo z něho berou a informovat je o změně. Celý proces změny banky trvá dva, někdy až čtyři týdny.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme