Klienti zkrachovalých PI chtěli více kontrol

Klienti zkrachovalé makléřské firmy Private Investors viní Komisi pro cenné papíry ze zanedbání kontrolní funkce. Ve čtvrtek založená Asociace poškozených PI a Online Investor upozornila na to, že poslední fyzická kontrola komise v PI se uskutečnila předloni, což u jednoho z největších obchodníků se zahraničními cennými papíry v ČR označila za stěží pochopitelné. Komise nařčení odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle její mluvčí Radky Procházkové není možné provádět kontroly u obchodníků s cennými papíry permanentně. Kontrola prý byla provedena v červenci roce 1999 v rámci procesu přelicencování, kdy důkladně zkoumali především způsob řízení rizika a vnitřní kontrolní systém. Bez toho by jim licence potvrzena nebyla. Pokud ale obchodník poruší všechna pravidla a normy, potom je příčina v selhání člověka nebo celé společnosti.

Firma vyhlásila úpadek v pondělí 21. května a návrh na konkurs podala minulý týden. Většina z odhadovaných 2400 klientů má mít nárok na náhradu z Garančního fondu. Celkový dluh nebyl dosud vyčíslen, odhaduje se na stamilióny korun. KCP ve spolupráci s policií již zajistila většinu dokumentů PI. Podnik má zablokované účty a čelí trestnímu oznámení.

Markéta Kaclová, Simona Poláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme