Koalice zvažuje zkrácenou verzi DPH

Změny v dani z přidané hodnoty možná nebudou tak velké, jak původně Špidlova vláda plánovala. Kvůli noční těžké autohavárii Cyrila Svobody se totiž koalici nemusí v úterý podařit přehlasovat prezidentské veto zákona. Právě Svobodův hlas jí k tomu nejspíš bude chybět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

K přehlasování prezidentského veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů. Přesně tolik má koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, pokud je kompletní. Ještě ve čtvrtek se zdálo, že za nemocného poslance ČSSD Miloslava Vlčka vypomůže vládě nezařazený poslanec Petr Kott.

Situace se ale zkomplikovala po vážné autonehodě ministra zahraničí Cyrila Svobody z KDU-ČSL, který si zlomil krční obratel a bude zřejmě muset zůstat v péči lékařů. Ministerstvo financí proto urychleně pracuje na náhradním řešení: novele, která by změnila daně jen v případech nezbytně nutných, požadovaných Bruselem.

"V první řadě doufáme, že bude v pondělí prezidentské veto přehlasováno, nicméně je samozřejmě připravena krizová varianta. To znamená, že by ve stavu legislativní nouze byla projednána harmonizační novela tohoto zákona," potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Nezbytně nutné změny DPH by narozdíl od původní podoby zákona byla ochotna podpořit i opoziční ODS. "Pokud by se jednalo pouze o striktní naplnění našich závazků ke vstupu do Evropské unie v rámci oblasti daně z přidané hodnoty, tak bychom byli připraveni o této věci rychle jednat," řekl místopředseda hospodářského výboru sněmovny, občanský demokrat Martin Kocourek. Také komunisté tuto variantu zcela neodmítají.

Je však možné, že sněmovna nakonec 101 hlasů k přehlasování veta mít bude. Například loni v prosinci koalici nečekaně podpořila Jitka Gruntová z klubu KSČM při hlasování o zákonu, který vetoval prezident. Předloha byla součástí balíku zákonů, které měly ozdravit veřejné finance. Předloha konkrétně zvyšovala živnostníkům odvody na zdravotní pojištění.

Ve stavu legislativní nouze může sněmovna určitý návrh zákona projednat a schválit rychleji než v obvyklých termínech, kdy tři čtení předloh trvají čtvrt roku i déle. Neschválení zákona by přitom rozpočet připravilo ročně až o pětadvacet miliard korun.

Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme