Koaliční kabinet posvětil druhý pilíř penzijní reformy

Kabinet Petra Nečase (ODS) schválil takzvaný druhý pilíř penzijní reformy. Lidé si tak například budou moci od roku 2013 odvádět část peněz ze sociálního pojištění do soukromých fondů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek na briefingu v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

Zákon o důchodovém spoření z dílny ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) počítá s tím, že pojištěnci si budou moci přesměrovat do druhého pilíře tři procentní body ze svých současných odvodů na sociální pojištění. Podmínkou je, aby si další dva procentní body přidali z vlastních peněz.

„Návrh legislativně upravuje možnost každého občana České republiky staršího 18 let vyvázat se částečně z průběžného pilíře 3 procenty a dalšími 2 procenty, které si přidá ze svého, ukládat tyto prostředky ve druhém pilíři u některé ze společností, která bude mít povinně certifikovány 4 fondy pro různé strategie investování,“ upřesnil Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Rusnok upozorňuje ve Stalo se dnes na slabiny penzijní reformy

Zavedení druhého pilíře kritizují odbory i levice. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jsou navržené změny neefektivní. „Nesouhlasíme s destabilizací průběžného systému. On už v tuto chvíli má deficit přes 30 miliard korun a vláda žádným způsobem neřeší stabilizaci, naopak z ní ještě vyvádí prostředky,“ uvedl šéf sociálních demokratů.

ČSSD vadí i to, že tak zásadní reformní kroky s ní vláda neprojednala. „Není dost dobře rozumné ze strany vlády, aby schvalovala jakékoli pokračování důchodové reformy bez toho, aniž by proběhlo jakékoli jednání mezi vládou a opozicí v této věci,“ dodal předseda sociálních demokratů. Předloha teď zamíří do sněmovny a senátu.

Rusnok: Mladí by měli spořit povinně

Prezident Asociace penzijních fondů a člen NERVu Jiří Rusnok souhlasí s nutností vytvářet dodatečný zdroj k prostředkům z prvního pilíře, tedy ze státního systému.

„Princip samotný je v pořádku a řada expertních komisí ho doporučila a dělá to řada zemí na světě. My jsme extrémní v tom, že se spoléháme jen na jeden pilíř, což je velmi nebezpečné,“ upozorňuje.

Vytýká však vládní konstrukci druhého pilíře, že systém otevírá i pro starší lidi, což je v zásadě pro daný účel zbytečné. Naopak je přesvědčen, že lidé pod 35 let by měli do druhého pilíře spořit povinně.

Vláda o tom, že by spoření do druhého pilíře bylo pod 35 let povinné, nejprve uvažovala, pak ale od tohoto modelu ustoupila. „Myslím, že je to jedna z klíčových chyb v rozporu s doporučeními odborníků. Protože mladí lidé mají řadu jiných výdajových priorit, v dobrovolném systému účast nebude dostatečná. Nikdy se nám nepodaří dostatečně zapojit mladší věkové skupiny a v pozdějším věku se dá ztráta těžko dohnat,“ varuje Rusnok.

Zejména starší lidé, kteří si spoří v penzijním připojištění, mohou své úspory převést do druhého pilíře a ukládat stejně dál. Vládní návrh také počítá s tím, že bude penzijní připojištění jako alternativa výhodná pro starší ročníky nadále podporováno státním příspěvkem.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme