Koaliční lídři se neshodli na přístupu k švarcsystému

Změnit zákon o zaměstnanosti chtějí lidovci. Stejně jako zástupcům Hospodářské komory se jim nelíbí úprava, která tvrdě postihuje tzv. švarcsystém. Podle KDU-ČSL totiž znemožňuje podnikatelům pohybovat se na trhu standardním způsobem. Svůj návrh novely předložili na úterní schůzce špiček koaličních stran. Zákon firmám zakazuje zaměstnávat živnostníky na práce, které mohou vykonávat vlastní zaměstnanci. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty. Podnikatelé ale tvrdí, že výklad ustanovení je nejednoznačný a úředníkům umožňuje udělovat pokuty více méně podle vlastního uvážení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | Foto: Michal Doležal

Jednání koaličních lídrů ale zatím nepřineslo žádnou dohodu. Jak lidová strana, tak ministr práce Zdeněk Škromach stojí dál za svými názory. A jak říká Zdeněk Škromach, politici se neshodli ani na tom, že jde o problém: "Toto ustanovení platí v podstatě od roku 1991, kdy bylo dáno do zákona. Myslím, že tady vznikají určité přeslechy ve výkladu tohoto zákona. Naším záměrem samozřejmě není uvolnit prostor k tomu, aby bylo možné vykonávat zaměstnání na živnostenský list. Což je prostě nesmysl: budˇ jsem zaměstnanec, nebo podnikatel!"

Místopředseda KDU-ČSL Jana Kasal ale odmítá názor, že jde o uměle vytvořený problém: "Kdyby ministerstvo práce a sociálních věcí vyložilo stávající znění způsobem, který by bránil falešným, jak říkal pan ministr, výkladům, pak by možná novela nutná nebyla. Ale ta obava je skutečná, není fiktivní, a na tu obavu musejí politici reagovat."

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn je toho názoru, že zcela legalizovat švarcsystém za současného daňového a důchodového systému nelze. O problému by podle Jahna měla diskutovat ministerstva financí a práce s podnikatelskými svazy. "Je potřeba zabránit tomu, aby zákon o zaměstnanosti měl negativní dopad na poctivě podnikající podnikatele a na ty, kteří využívají živnostníky v případech, kdy to jinak nejde."

Předseda Svazu podnikatelů Bedřich Danda kritizuje především ten fakt, že kvůli nejednoznačnosti zákona mají o případných pokutách pro firmy rozhodovat úředníci více méně podle vlastního uvážení. "Je to špatně, když je na úředníkovi, aby rozhodoval, jestli četnost těch smluv je velká nebo malá; zákon má být čitelný, jednoznačný. A já si myslím, že ten švarcsystém je ve světě běžný."

Variantu Jana Kasala ve středu projedná předsednictvo vlády, kde se rozhodne, zda bude podána krátká novela, nebo se problém vyřeší jinak. Ministr Škromach se také chce sejít se zástupci Hospodářské komory.

Postihy za švarcsystém chce odstranit ODS

Občanští demokraté navrhnou v Senátu úpravu nového zákona o zaměstnanosti, kterou chtějí zrušit paragraf, postihující tzv. švarcsystém. Zákon od loňského října zakazuje firmám zaměstnávat živnostníky na práce, které mohou vykonávat zaměstnanci firem. Za jeho porušení hrozí firmám dvoumiliónová pokuta a živnostníkům, kteří pro firmu pracují, finanční postih do 10 tisíc korun.

Podle občanských demokratů je tato norma na hranici ústavnosti a komplikuje život desítkám tisíc živnostníků.

Milan Kopp, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme