Kojenecké mléko na příděl. Číňané kvůli vyšším standardům vykupují dánské obchody

Čínští turisté vykupují kodaňské obchody s organickým mlékem pro kojence. Některé prodejny byly nuceny zavést omezení počtu kusů na jednoho zákazníka. Dánsko má vysoké standardy bezpečnosti potravin, které jsou v Číně od propuknutí skandálu kolem úmrtí šesti kojenců po požití vadné umělé výživy v roce 2008 důležitým tématem, napsala agentura Reuters.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organické mléko pro kojence v dánském obchodě | Foto: Julie Astrid Thomsen | Zdroj: Reuters

Do Číny se dováží i čím dál větší množství běžných mléčných výrobků. Jedna z největších evropských mlékárenských firem, dánská Arla Foods letos svůj vývoz do země téměř zdvojnásobila.

Na odbyt jde především sušené a trvanlivé mléko, ale oblibu si podle šéfa Arla Foods Pedera Tuborgha získává i organická kojenecká výživa.

„Na čínském trhu s mléčnými výrobky vládne pravděpodobně největší konkurence na světě,“ řekl Tuborgh agentuře Reuters.

Maximálně 12 balení na osobu

Arla tu v oblasti kojenecké výživy konkuruje firmám Danone, Nestlé a Reckitt Benckiser. Letos by do Číny měla exportovat zboží za 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč), ještě loni jen za 55,9 milionu eur. V příštích letech odhaduje šéf firmy nárůst o 25 až 30 %.

Největší dánský řetězec supermarketů Coop byl v říjnu nucen omezit maximální množství mléka na zákazníka na sedm kilogramů neboli 12 balení.

Někteří čínští zákazníci totiž doslova vyprazdňovali místní regály a nakupovali více než 40 kilogramů. Organické sušené mléko od Arly je v Číně třikrát až čtyřikrát dražší než v Dánsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme