Kolektivní vyjednávání ve Škoda Auto skončilo, stávka nebude

Zaměstnanci Škoda Auto budou mít od dubna vyšší mzdy o 2,7 procenta. Odbory se na tom dnes dohodly s vedením firmy. Hrozba stávky je tak po měsících jednání zažehnána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba automobilů | Foto: Evropská komise

Za duben dostanou zaměstnanci navíc jednorázovou platbu 10 tisíc korun. Firma také zvýší zaměstnancům penzijní připojištění o padesát korun měsíčně.

Podle motoristického publicisty Vladimíra Rybeckého ale hrozba stávky nebyla tak vážná: „Šlo o úpravu desetin procent v rámci kolektivních smluv. Spíše došlo k větší medializaci celé záležitosti,“ řekl Rybecký ve Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednávání odborářů Škody Auto skončilo. Téma pro motoristického publicistu Vladimíra Rybeckého.

Ústupek v podobě růstu platů o 2,7 procenta nicméně podle Rybeckého může být hůře vnímán v Německu, konkrétně v koncernu Volkswagen. „Pro budoucí rozhodování o umístění výroby to není pro vedení společnosti nejlepší signál. Práci na produktech samozřejmě zmíněné opatření prodraží. Už nyní přesunul koncern výrobu nejmenovaného vozu do Bratislavy, a to právě kvůli zvýšeným nákladům na výrobu v ČR,“ upřesnil Rybecký.

Kolektivní vyjednávání provázelo po celou dobu přísné informační embargo. Ani jedna ze stran se k němu nechtěla vyjadřovat.

Jedno z nejbouřlivějších vyjednávání zažila největší česká automobilka před třemi roky. Odboráři tenkrát k prosazení svých požadavků použili několikahodinovou stávku.

Škoda Auto patří k největším zaměstnavatelům v Česku, má asi 25 tisíc pracovníků. Průměrná mzda dělníků dosud byla 26 a půl tisíce korun, po uzavření nové smlouvy by měla vzrůst zhruba o tisícovku měsíčně.

Igor Maňour, Renáta Prátová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme