Komárek, Špicar i Beneš. Dvaatřicet byznysmenů vyzvalo ke druhé transformaci české ekonomiky

Dvaatřicet známých a úspěšných podnikatelů a manažerů vyzvalo politiky i veřejnost v předvečer výročí 17. listopadu ke změnám, které nastartují druhou transformaci české ekonomiky. Počet signatářů, mezi kterými jsou majitel skupiny KKCG Karel Komárek, místopředseda Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar nebo šéf představenstva ČEZ Daniel Beneš, odkazuje k počtu let, které uplynou od revoluce v listopadu 1989. Píšou to úterní Hospodářské noviny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Špicar

Radek Špicar | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

První transformace ekonomiky na začátku 90. let minulého století stála podle byznysmenů na otevření hospodářství, přílivu zahraničního kapitálu, levné pracovní síle, určité infrastruktuře a dobré geopolitické poloze Česka.

Chudí platí na bohaté. Elektromobil si nemůžou dovolit, ale z daní platí infrastrukturu, říká expert

Číst článek

„To, co nám jako výhoda nyní zbylo, je fakticky už jen ta geopolitická poloha,“ uvedl Špicar pro Hospodářské noviny. Jako klíčové signatáři výzvy vytipovali tři priority změn, a to budování české značky, otevření země pro kvalifikované lidi ze zahraničí a udržitelnost budoucí ekonomiky.

„Jsme přesvědčeni, že dobře vyjednaný Green Deal není ohrožení, ale příležitost a impulz k akceleraci změn a modernizaci země,“ píše se ve výzvě o plánu navrženém Evropskou komisí ke snížení emisí skleníkových plynů.

Výchozím bodem soudržnosti a odolnosti národa by měl být podle dokumentu soubor sdílených a respektovaných pravidel a hodnot, společenskou prioritou se musí stát vzdělávací systém dobře připravující na nové výzvy světa.

Přechod k zelené ekonomice se stane, to se nedá odkopnout jako důchodová reforma, varuje investor

Číst článek

Mezi konkrétními kroky, které výzva navrhuje, je participace samospráv na daňovém výnosu z místního podnikání, daňová podpora investování obyvatel do akcií malých a středních veřejně obchodovaných firem a státní podpora informovanosti obyvatel o přínosu členství České republiky v Evropské unii a NATO.

Autoři dokumentu vyzývají také k vytvoření centrální autority pro digitalizaci státu, k podpoře jazykových a integračních programů pro kvalifikované přistěhovalce a k úpravě právního a daňového rámce pro zaměstnanecké akcie.

„Ještě nikdy se takhle velká a různorodá skupina podnikatelů a manažerů nedala dohromady,“ upozornil Špicar.

Výzvu podepsali také třeba šéf představenstva České spořitelny Tomáš Salomon, člen představenstva Škody Auto Martin Jahn, spoluzakladatel antivirové firmy Avast Eduard Kučera nebo majitelé firem Cylinders Holding Jan Světlík, Linet Zbyněk Frolík a Koh‑i‑noor Vlastislav Bříza.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme