Komerční banky v Česku prošly úspěšně dalšími zátěžovými testy

Banky v Česku jsou nadále v dobré kondici a odolné vůči případnému nepříznivému vývoji. Ohlásila to Česká národní banka, která komerční banky prověřila v dalším kole zátěžových testů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek

Zdraví českého bankovního sektoru se oproti poslednímu testování před půl rokem ještě zlepšilo. Podle ekonomky Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance je výsledek zátěžových testů dobrou zprávou pro klienty bank.

Pro hodnocení odolnosti finančního systému jako celku využívá ČNB nástroj zátěžového testování. Výsledky zátěžových testů jsou zveřejňovány v každoroční Zprávě o finanční stabilitě. Cílem zprávy je identifikovat rizika pro finanční stabilitu České republiky pro nejbližší období na základě předchozího i očekávaného vývoje reálné ekonomiky a finančního systému.

„Říká, že nemusí obávat, že by jejich peníze byly v českých bankách v ohrožení. Dokonce ani v případě, že by se situace v Evropě nějak dál zdramatizovala.“

„Samozřejmě že žádné zátěžové testy se z logiky věci nedají udělat tak, aby vyhovovaly naprosto všem scénářům. A je snaha dělat zátěžové testy více méně tak dobře, aby odhalily hlavní rizika,“ připomněla Šichtařová.

Bankovní sektor je stabilní

Mezi případnými největšími riziky pro banky by mohl být propad hrubého domácího produktu, růst nezaměstnanosti a pokles mezd. Kdyby nepříznivá situace trvala déle, část domácností i podniků by přišla o finanční rezervy a nemohla případně splácet úvěry. To by pak negativně dopadlo na bankovní sektor a způsobilo mu ztráty.

Ani v případě nejhoršího scénáře, který počítá s tři roky trvající recesí, by nedošlo k ohrožení stability bankovního sektoru jako celku, i když deseti bankám, a ty tvoří asi desetinu trhu, by chyběl kapitál kolem 10 miliard korun.

Výběr z bankomatu (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

To znamená, neměly by dost peněz na to, aby vypořádaly závazky svých klientů. Několika bank se toto varování týká i za současné situace. Tvoří ale pouhé procento finančních aktivit na trhu.

Klient by si měl mezi bankami vybírat

Jména bank, které od centrální banky nedostaly jedničku, se asi nedozvíme. Existují ale obecná doporučení, jak se jim vyhnout. Představuje je Markéta Šichtařová:

„Univerzální rada pro klienty zní: nemít, pokud možno, všechny úspory vázané v jedné konkrétní bance. Protože ačkoliv jsou pojištěné, tak může třeba trvat nějakou dobu vypořádání takové pojistky v případě, že by banka měla potíže.“

„A druhá univerzální rada zní: vždycky se jak čert kříži vyhýbat bankám, které se nějakým způsobem snaží enormně se podbízet velmi vysokými úrokovými sazbami, velmi levnými úvěry, které nejsou nijak vysvětlitelné ve srovnání s konkurencí,“ poznamenala Šichtařová.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme