Vládou navržené kompenzace jsou podle Asociace hotelů a restaurací pozitivní, požadavky ale byly vyšší

Ubytovací a stravovací zařízení měla nyní podle Asociace hotelů a restaurací ČR poslední možnost částečně pokrýt ztráty. V pondělí vládou představené kompenzační programy jsou sice pozitivní, ale požadavky na náhrady byly vyšší. Administrativa podávání žádostí by měla být co nejjednodušší. Pomoc pro vyčerpané podniky musí být okamžitá, má-li být účinná. Asociace to v pondělí večer uvedla v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda rozhodla o opětovném uzavření hotelů a restaurací. Spolu s omezením představila také kompenzace. Ilustrační foto | Foto: Mariamichelle | Zdroj: Pixabay CC0 Creative Commons | CC0 1.0,©

Kabinet v pondělí rozhodl, že od pátku bude v České republice platit čtvrtý stupeň pohotovosti protiepidemického systému (PES). Znovu se budou muset zavřít hotely pro rekreační účely nebo restaurace. Po nuceném uzavření mohly přitom fungovat teprve od 3. prosince, gastronomické podniky navíc v omezeném režimu.

Návrat čtvrtého stupně. Projděte si změny, které Česko od pátku čekají kvůli epidemii koronaviru

Číst článek

Zároveň s informací o uzavření vláda představila nové podpůrné programy. COVID gastro poskytne restauratérům 400 korun na zaměstnance za každý den nuceného uzavření od 14. října do 31. prosince. Podnikatelé budou moci žádat o 50% příspěvek na nájem za čtvrtý kvartál. Ubytovací služby budou podle kategorie moci čerpat na pokoj a zavřený den 100 až 330 korun.

Riziko nákazy v restauraci

Asociace upozornila, že většina podniků ze zmíněných oborů je v současné době na konci ekonomických možností. Dosud podle ní nebyla předložena konkrétní data o rizikovosti ubytovacích či stravovacích služeb.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády uvedl, že se množí studie, které potvrzují, že v restauracích je riziko nákazy dvojnásobné oproti ostatním sociálním aktivitám. Je to podle něj tím, že lidé nemají roušky a tráví v zařízeních delší dobu.

Kombinace kompenzací

V případě kompenzací je podle Asociace správné, že jednotlivé programy bude možné kombinovat. Vláda také podle ní přislíbila řešení limitu z veřejné podpory podle tzv. dočasného rámce Evropské komise, aby programy mohli využít i největší zaměstnavatelé. Nyní platí limit 800 tisíc eur (zhruba 21 mil. Kč) na jednoho žadatele.

Restaurace by měly opět zavřít. Není to spravedlivé, ale je to nutný kompromis, myslí si ministr Havlíček

Číst článek

„Za současné situace je rovněž nezbytné vyhlásit znovu moratorium na splátky úvěrů, neboť vzhledem k situaci nejsou již poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb schopni dostát svým závazkům,“ dodal prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Hotely a další ubytovací zařízení musely být uzavřené pro rekreační účely od 22. října do 2. prosince. Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se může podle aktuální analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism letos propadnout z loňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Restaurace nesměly pro veřejnost fungovat od 14. října do 2. prosince. Nyní mohou mít otevřeno mezi 6.00 a 20.00, kapacitu mohou naplnit na maximálně 50 procent. Gastronomické odvětví podle výzkumné společnosti Nielsen každý den uzavření ztratilo na tržbách 414 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme