Konec privatizace obecních bytů. Města je opět začínají stavět, aby lidé nedojížděli za prací

Velká města začínají měnit svůj přístup k obecním bytům. Zatímco dosud byty privatizovala, nově je začnou stavět. Díky tomu by mohli mladé rodiny, senioři nebo lidé s nízkými platy snadněji získat dostupné bydlení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto)

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V osmi největších městech by měly v následujících letech vyrůst tisíce nových obecních bytů. Nájem v takových bytech je podle Hospodářských novin, které na změnu přístupů upozornily, oproti průměrným tržním cenám až o polovinu levnější.

Na levný pronájem ale nedosáhne každý. Zájemci musí splňovat podmínky stanovené městem. Například mladé rodiny jsou omezené věkovou hranicí 35 let. Jejich trvalý příjem navíc nesmí výrazně překračovat průměrný plat.

Obecní byty mají mimo jiné zabránit tomu, aby se lidé kvůli vysokým nájmům stěhovali mimo město a pak dojížděli za prací. To by znamenalo pro město komplikace například v automobilové dopravě. Z velkých měst má nejvíc bytů na obyvatele Brno. Nejhorší situace je naopak v Ústí nad Labem.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme