Konec regulace nájemného vyžaduje změnu zákona

Od příštího roku skončí ve většině míst republiky regulované nájemné. Pokud se majitel s nájemcem nedohodne na výši nájemného, bude nově rozhodovat soud. K tomu je ale potřeba i změna legislativy. O novele občanského zákoníku bude dnes rozhodovat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

„Bude jednoznačně stanoveno, že pokud se nedohodne nájemce s pronajímatelem na výši nájemného, rozhodne soud. Tuto jednoznačnou stávající dikci občanský zákoník neobsahuje,“ vysvětluje náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Kromě role soudu mění návrh i převod nájemní smlouvy. „Navrhujeme, aby nájemník, který bydlí v bytě s regulovaným nájmem, pakliže bude řádně plnit své povinnosti, aby v bytě mohl žít až do konce svého života. Pokud po jeho smrti přejde právo užívání na některého z jeho příbuzných, tak navrhujeme omezit to právo přechodu na dobu dvou let,“ popisuje Kalous.

Konec regulace nájemného se zatím netýká krajských měst s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy. Také v městech ve Středočeském kraji s více než deseti tisíci obyvateli skončí regulace až v roce 2012.

Jitka Hanžlová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme