Konec zvýhodnění stravenek by poznamenal nejen restaurace

Pokud stát zruší daňové zvýhodnění stravenek, dvě třetiny firem je zaměstnancům přestanou poskytovat. Ukázal to průzkum společnosti Factum Invenio mezi českými podniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

Zrušení daňové podpory stravenek a dalších benefitů obsahuje návrh daňové reformy z ministerstva financí, která má začít platit od roku 2013. Místo zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů chce resort zavést zaměstnanecký paušál 3000 Kč ročně.

Nejcitelněji by zrušení stravenek pocítily restaurace, dodává prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek:

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopady možného konce daňového zvýhodnění stravenek rozebral v Odpoledním Radiožurnálu Tomáš Medek

„Podle našich studií by restaurace z poledních tržeb přišly zhruba o 6 miliard korun v celkovém objemu v České republice, protože podle studie by jednoznačně došlo k poklesu tržeb o 59 procent proti stávajícímu stavu.“

"Zaměstnavatel dává svým zaměstnancům příležitost stravovat se v blízkých stravovacích zařízeních a to kvalitně, to znamená nejíst jen housku se salámem. A i když tam možná přímá vazba k produktivitě nevede, tak z psychologického hlediska je to důležitý prvek denního režimu,“ říká ředitel společnosti Faktum Invenio Jan Herzmann.

Stravenky a příspěvky na stravování poskytuje svým zaměstnancům 80 % českých firem. Pokud návrh na zrušení jejich zvýhodnění projde, jen jedna třetina firem počítá s tím, že je bude poskytovat dál.

„Poskytované obědy budou mnohem dražší i kvůli nárůstu DPH. Pro mnoho zaměstnanců už nebude atraktivní a budou hledat jiné cesty, jak se stravovat,“ říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl.

Pokud budou lidé méně utrácet v restauracích, promítne se to i ve výběru třeba DPH. V pohostinství a dalších oborech by podle údajů Asociace malých a středních podniků přišlo o práci 6 000 lidí, kterým stát bude muset vyplácet dávky.

Zrušení daňového zvýhodnění benefitů by tak prý vedlo ke snížení příjmů státního rozpočtů o 9 miliard korun. Podle Pavla Duška z Unie zaměstnavatelských svazů by navíc náklady vzrostly i těm podnikům, které benefity přestanou poskytovat: „Zrušení daňového zvýhodnění stravenek by jistě zvýšilo cenu práce ve firmách. Zrušením stravenek by stoupl tlak na zvýšení mezd.“

Ministerstvo financí v daňové reformě navrhuje nahradit daňovou podporu stravenek a dalších benefitů zaměstnaneckým paušálem. Ten ale podle odborářů pracovníkům nebude dostatečně kompenzovat pokles příjmu. Zatímco dnes dostávají měsíčně příspěvek na stravování v průměrné výši 700 Kč, paušál jim přinese měsíčně jen 250 Kč ve slevě na dani.

O zrušení daňové výhody pro stravenky nebo režijní jízdenky se několikrát pokoušely i předchozí vlády. Nikdy k němu ale nedošlo. Tentokrát ale ministr financí Miroslav Kalousek za sebe slíbil, že odborářům neustoupí.

Milan Kopp, Tomáš Medek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme