Konflikt v Pobřeží slonoviny končí. Obchodníci očekávají obnovu vývozu kakaa

Politická krize v Pobřeží slonoviny končí. Laurent Gbagbo, prezident země, který po porážce ve volbách odmítal odstoupit, padl do rukou vojáků loajálních novému prezidentovi. Infrastruktura poničená občanskou válkou ale zřejmě bude i nadále komplikovat vývozy ze země, která je největším exportérem kakaa na světě. Například analytici z agentury Bloomberg tvrdí, že kakao hned tak nezlevní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Education of kakao growing | Foto: Khalil Baalbaki

Jak uvedl na Rádiu Česko analytik společnosti Colosseum Petr Čermák, investoři na změnu situace v Pobřeží slonoviny reagují už několik týdnů. Připomněl, že jakmile začal prezident Gbagbo ztrácet pozici a vliv v zemi, tak cena kakaa zamířila dolů.

„Z maxim na počátku března už poklesla o 17 procent. Takže už nějakou dobu se očekává, že se situace v blízké budoucnosti uklidní a že budou obnoveny i vývozy kakaa z této země,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec konfliktu v Pobřeží slonoviny a cena kakaa. Téma pro analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka na Rádiu Česko.

Co se v souvislosti s očekávaným poklesem cen kakaa týče zlevnění sladkostí pro koncové spotřebitele, podle ekonoma k tomu není důvod. „Neřekl bych, že jsme se v minulosti kvůli rostoucím cenám kakaa stali svědky nějakého dramatického zvýšení cen, takže nevidím ani žádný důvod, proč by měly ceny nějak dramaticky klesat,“ vysvětlil.

Konflikt v Pobřeží slonoviny připomněl, jak závislý je v mnoha případech svět na jednom producentovi, který je politicky nestabilní. „Když máte obrovský výpadek v zemi největšího producenta, je to samozřejmě problém a nahrazuje se to jen velmi těžko, obzvlášť když většina kakaa pochází ze zemí jako je právě Pobřeží slonoviny či Ghana,“ řekl k tomu Čermák.

„Nicméně, když se podíváme na vývoj, zjistíme, že přestože byly zákazy vývozu kakaa z Pobřeží slonoviny, tak se kakao pašovalo načerno do Ghany a díky tomu na tom trhy nebyly až tak špatně, jak se původně očekávalo," dodal.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme