Rozpočtový výbor podpořil konsolidační balíček. Vláda podle Stanjury s dalšími úpravami nepočítá

Sněmovní rozpočtový výbor podle očekávání doporučil dolní parlamentní komoře přijetí vládního konsolidačního balíčku s úpravami, na kterých se dohodla vládní koalice. Koaliční úpravy nemají snížit příjmy státu, s nimiž počítal vládní návrh. Poslanci opozičního hnutí ANO podle své předsedkyně Aleny Schillerové předloží návrhy až při projednávání balíčku na zářijové schůzi Sněmovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město mohlo díky kasinu získat podle odhadů za deset let i 250 milionů korun z daní.

Stát by také měl získat 55 procent výnosů daně z hazardu namísto dosavadních 35 procent (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) označil výborem podpořené změny za spíše malé a technické. K větším podle něj patří zachování daňové výjimky u benefitu pro zaměstnance a možnost firem účtovat v cizí, takzvané funkční měně.

S dalšími úpravami příliš nepočítá. Nevyloučil, že by koalice mohla některý z opozičních návrhů podpořit, „pokud budou rozumné“.

Víc peněz z hazardu státu i obcím bez automatů a heren. Jeho kritici jsou pro, zástupci samospráv ne

Číst článek

„Ale pokud současně budou zachovávat celkový objem snížení deficitu v roce 2024 zhruba o 97 miliard a v roce 2025 zhruba o 150 miliard,“ podotkl.

Koalice se na rozdíl od vládního návrhu rozhodla zachovat například daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období, což požadovali zaměstnavatelé i odbory.

Sazbu daně z přidané hodnoty pro časopisy a noviny chce sjednotit na 12 procentech, původně pro noviny navrhovala 21procentní sazbu.

Výnos z daně z nemovitostí by podle koaličního pozměňovacího návrhu zůstal obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rozpočtovém určení daní v rozsahu deseti miliard korun. Obce budou moci pro zemědělské pozemky zavést místní koeficient 0,5.

Hazard

Hladík: Moje ministerstvo dotace ke škrtání nemá. Oprav dům po babičce nezačne v pátek, ale později

Číst článek

Stát by také měl získat 55 procent výnosů daně z hazardu namísto dosavadních 35 procent. Obce dostanou 22,5 procenta podle počtu obyvatel, 22,5 procenta podle počtu povolených automatů na jejich území.

Koalice se dohodla také na zvýšení minimální daně za jeden herní automat na 13 400 korun z 9200 korun.

Nově zaváděné sazby spotřební daně u elektronických cigaret a nikotinových sáčků budou podle návrhu koaličních poslanců mírnější a budou zaváděny postupně během čtyř let.

Naopak zvyšování daně z lihu se zrychlí. Původně vláda chtěla zvýšení pro příští rok o deset procent a v následujících třech letech vždy o pět procent. Nyní navrhne v příštích dvou letech zvýšení daně vždy o deset procent a v dalším roce o pět procent.

Nižší spotřeba domácností, vyšší výdaje státu. Česká ekonomika v polovině roku meziročně mírně klesla

Číst článek

Řezané květiny

Například Patrik Nacher (ANO) avizoval úpravy týkající se stavebního spoření. Josef Kott (ANO) by chtěl zachovat sníženou sazbu DPH pro řezané květiny a dekorativní listoví. ANO se s koalicí shodlo na zachování daňového osvobození příjmů z chovu včel.

Navrhovaná opatření v konsolidačním balíčku by podle vlády zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun.

Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy. Samotný návrh zákona jako takový má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun.

V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun.

Součástí projednávaného návrhu zákona nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme