Sněmovna bude opět projednávat konsolidační balíček, míří do druhého čtení. Opozice má výhrady

Nutné kroky k ozdravení veřejných peněz, nebo zvyšování daní všem? Daný spor se ve Sněmovně opět stane hlavním tématem. Vládní konsolidační balíček míří do druhého čtení, poslanci tak budou moci v dokumentu navrhovat změny. Kabinet Petra Fialy (ODS) si od souboru opatření slibuje lepší hospodaření státu téměř o sto miliard korun a nechce z plánu ustoupit. První čtení trvalo 27 hodin čistého času.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala v Poslanecké sněmovně.

Premiér Petr Fiala (ODS) v Poslanecké sněmovně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Předpokládám, že jednání bude dlouhé a asi i bouřlivé. V podstatě jde o daňový balíček, který plošně, možná nejvíce v novodobé historii České republiky, zvyšuje daně,“ avizoval poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládní konsolidační balíček míří do druhého čtení. Poslechněte si celou reportáž

V podobném duchu mluví také předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. I ona očekává dlouhou debatu. Opozice se chystá předložit řadu pozměňovacích návrhů, k většině opatření má totiž výhrady.

„Určitě budeme podporovat zvýšení daní ze spotřebních závislostí či hazardu. Jde o věci, které jsme podporovali vždy. Zbytek je ale velmi, velmi špatně. Lidé, a nebavme se pouze o nízkopříjmových, kteří jsou na tom nejhůře, jsou v těžké situaci, dnes už i střední vrstva. A ještě jim ‚naložíme‘ daňovým balíčkem,“ shrnuje Schillerová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevyloučil, že některým z pozměňovacích návrhů opozice koalice vyhoví.

„Politická debata je v rámci vládní koalice uzavřena. Současně ale platí i to, co jsem říkal, tedy že až budou načteny veškeré pozměňující návrhy opozice, opravdu důkladně je posoudíme. Nemohu tedy vyloučit, že bychom některý z návrhů, který opozice předloží, nemohli podpořit. Pokud budou rozumné, podpořit bychom je mohli,“ nastiňuje ministr financí.

Změny od ledna

Vlastní pozměňovací návrh předkládají rovněž koaliční poslanci. Nakonec se ještě dohodli na drobných úpravách úsporného balíčku.

Rozpočtový výbor podpořil konsolidační balíček. Vláda podle Stanjury s dalšími úpravami nepočítá

Číst článek

Noviny tak skončí ve snížené sazbě DPH, na rozdíl například od kojenecké vody nebo dámských hygienických pomůcek. Dané změny přitom část koalice prosazovala.

„Ženy ve Sněmovně o tom debatují velmi intenzivně. V K15 příliš zastoupeny nebyly, dané téma se tudíž mezi námi řeší. V tuto chvíli přemýšlíme nad tím, jak se k tomu vrátit jinde než právě v konsolidačním balíčku,“ připomněla poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09).

Lídři koalice zdůrazňují, že došli ke složitému kompromisu pěti koaličních stran. Druhé čtení úsporného balíčku začíná v úterý, celý legislativní proces musí vláda stihnout do konce roku. S navrženými změnami počítá už od ledna.

Vojtěch Tomášek, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme