Kontrolní úřad varoval před praním špinavých peněz ve Vatikánské bance

Úřad pro kontrolu finančních toků, který Vatikán zřídil kvůli podezřením, že Vatikánská banka podporuje ilegální aktivity, vydal první výroční zprávu. Stojí v ní, že úřad loni obdržel šest zpráv o podezřelých interních transakcích a dvě z nich předal vatikánským vyšetřovatelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sixtinská kaple | Foto: Martin Dorazín

„Žádná z těchto transakcí není napojena na teroristické aktivity. Pro lepší představu, jedná se například o větší transakce v hotovosti nebo transakce, které nejsou stoprocentně v souladu s profilem obchodního vztahu,“ řekl ředitel vatikánského Úřadu pro kontrolu finančních toků René Brülhart.

„Spíš bych se přikláněl k názoru, že se jedná také o jakési varování na adresu některých osob, které tam mají účty, které nejsou vedeny, řekněme, velmi ortodoxním způsobem, s výzvou, aby je buď zlikvidovaly, nebo aby tu celou věc nějakým způsobem učinily zcela legální,“ myslí si redaktor italské rozhlasové stanice RAI Josef Kašpar.

Tajemnou vatikánskou banku možná čekají pod novým papežem změny

Číst článek

Kontrolní úřad má dohlédnout na možné praní špinavých peněz nebo daňové úniky v nejuzavřenějším peněžním ústavu světa. „Svatý stolec je konec konců globální instituce, což znamená, že musíme mít možnost úspěšně bojovat s praním špinavých peněz a financováním terorismu,“ vysvětluje ředitel úřadu Brülhart.

Institut pro skutky zbožnosti, jak se Vatikánská banka ve skutečnosti jmenuje, měl s transparentností potíže už od 80. let minulého století. „Ta banka je v současné době, pokud se týká statutu, investiční fond. A na rozdíl od všech ostatních bank ty účty nejsou vedeny na jméno, ale na šifrované číslo. Takže veškeré operace jsou tímto způsobem anonymní,“ říká Kašpar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Silvie Třeslínové o závěrech první výroční zprávy vatikánského Úřadu pro kontrolu finančních toků

Podle Kašpara existují dva možné scénáře následujícího vývoje. Buď z fondu Vatikán udělá banku, kde účty budou veřejné a transakce transparentní, nebo zachová instituci pouze jako fond pro financování nábožensky prospěšných akcí.

Zatím ale nad bankou bdí pouze kontrolní úřad. „Jsou to vesměs lidé, kteří pocházejí z finančních kruhů, ale požívají hlubokou důvěru katolické církve. Samozřejmě jsou to katolíci a měly by to být vesměs osobnosti, které nejsou spojeny s dosavadní gescí ústavu,“ dodává Josef Kašpar.

Silvie Třeslínová, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme