Kontroloři vybrali víc než 100 milionů na pokutách za práci a zaměstnávání načerno
Více než sto milionů korun vybrali v prvním pololetí kontroloři ministerstva práce a sociálních věcí na pokutách za práci nebo zaměstnávání načerno. Inspektoři ji letos můžou stíhat přísněji než v minulých letech. Černým zaměstnancům hrozí sankce až 100 tisíc korun a firmám od 250 tisíc do 10 milionů.
Změna legislativy, která platí od ledna 2012, se zaměřuje především na kontrolu nelegálního zaměstnávání občanů České republiky a Evropské unie. Právě u nich bylo v minulosti velmi složité odhalit, že pracují načerno.
„U cizinců ze třetích zemí mimo Evropskou unii je velmi jednoduché zkontrolovat, jestli dotyčný má pracovní povolení. U tuzemského občana se musí prokázat skutečně ten výkon práce načerno,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Ministerstvo se snaží potírat především zaměstnavatele. Pokuty, které kontroloři udělují zaměstnancům, jsou podle ministra Drábka spíše symbolické.
Inspektoři při své práci v desítkách případů narážejí také na zaměstnance, kteří pracují načerno a zároveň od státu pobírají sociální dávky. Pokud takového člověka objeví, je vyřazen z evidence Úřadu práce a na další pomoc od státu ztrácí nárok.
Kontrolu provádí Státní úřad inspekce práce ve spolupráci s dalšími kontrolními orgány. Řídí se předem schváleným celoročním plánem kontrol a soustředí se hlavně na oblasti, kde hrozí největší riziko úniků na dani z příjmu nebo v odvodech na sociální a zdravotní pojištění.
Vedení rezortu věří, že nový postup je efektivnější a postihy mají větší dopad než v minulých letech.
„Čísla to jasně dokazují,“ dodává ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.