Kontroverzní finanční spekulant Soros slaví 80. narozeniny

Osmdesáté narozeniny dnes slaví pravděpodobně nejznámější a také nejkontroverznější finanční spekulant na světě, George Soros. Muž, který za svůj život dokázal vydělat miliardy dolarů, ale také miliardy rozdat, se na počátku devadesátých let proslavil například útokem na britskou libru, ale také pohádkovými výdělky z investic na kapitálových trzích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Soros, zakladatel Institutu pro otevřenou společnost.

George Soros, zakladatel Institutu pro otevřenou společnost. | Foto: www.soros.org

George Soros se narodil v židovské rodině v Budapešti. Dva roky po osvobození Maďarska rudou armádou, tedy v roce 1947, utekl do Velké Británie, kde vystudoval známou London School of Economics a nastoupil tam také do svého prvního zaměstnání v bance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Nadi Bělovské o osobnosti finančníka George Soroze

V Británii nicméně dlouho nevydržel a v roce 1956 odešel do Spojených států, kde začal pracoval jako makléř a analytik finančních trhů. A právě tady také začal spravovat a posléze zakládat vlastní investiční fondy, které byly velmi úspěšné.

Asi nejznámějším je investiční fond Quantum, který založil v roce 1970, a ten Sorosovi za prvních deset let vynesl zhodnocení o neuvěřitelných 3 256 procent.

„On byl ve své době schopen přicházet se zajímavými instrumenty, které byly vždy o krůček dál. Nebál se jít až na hranu rizika,“ říká ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michal Mejstřík.

Útok na libru

George Soros proslavil útokem na britskou libru, na kterém vydělal přes miliardu dolarů. Soros se rozhodl prodávat britské libry a to takovým způsobem, že na trhu prodával zásoby liber v hodnotě přibližně deset miliard a tak donutil britskou centrální banku Bank of England k devalvaci měny a k vystoupení země z evropského směnného mechanismu.

Celá událost se zapsala do dějin ekonomie jako takzvaná ‚černá středa‘ a Soros si tehdy získal přezdívku ‚Muž, který porazil Bank of England‘. Za tento krok si Soros vysloužil velký obdiv ale také kritiku.

George Soros ale jako každý finančník na trzích také prodělával. V roce 1997 například dostatečně dobře neodhadl pád internetových akcií a přišel tak o 700 milionů dolarů. Na konci devadesátých let ztratil dokonce tři miliardy dolarů, přesto ale patří mezi nejbohatší muže světa a jeho jmění časopis Forbes odhaduje na 8,5 miliard dolarů.

Bohatý filantrop

Vydělané peníze ale Soros léta nepoužívá je pro sebe. Proslavil se také jako velkorysý filantrop, který po celém světě podporuje demokracii a vládu práva. Před revolucí věnoval Soros peníze také například polské Solidaritě a podporoval finanční i Chartu 77.

Ve velkém ale podporu střední Evropy rozjel až po pádu železné opony, kdy se otevřely hranice, a to v rámci nadace Open Society Instituce, která má pobočky také na Balkáně, ve východní Evropě a bývalých zemích Sovětského svazu. Na podporu nadace dává Soros každý rok kolem půl miliardy dolarů.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme