Kopřivnická Tatra skončila v exekuci. Věřitelé vymáhají přes půl miliardy korun

Tatra Kopřivnice skončila v exekuci. Podle věřitelů dluží přes půl miliardy korun. Dražbu vyvolala společnost Composite Com, která tím zároveň chce dostat do automobilky nového silného vlastníka. Cena je stanovena na přibližně 300 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda představenstva a generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Tatra dluží věřiteli podle vyjádření mluvčího Composite Com celkem 650 milionů korun. Dražba má být 15. března v Chebu, Českému rozhlasu to potvrdil exekutor. Oznámení visí i na úřední desce města Kopřivnice.

Předseda novojičínského soudu Jiří Hanzelka uvedl, že věřitel předložil justici jednoznačné písemnosti:

„Exekučním titulem v případě Tatry byl notářský zápis, tuším z října 2012, který byl pořízen ze setkání dlužníka a věřitele, kdy dlužník uznal své závazky vůči věřiteli. O tom byl sepsán notářský zápis, který se stal podkladem pro pozdější nařízení exekuce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O exekuci na kopřivnickou Tatru mluvil Martin Knitl

Zatímco se majitelé Tatry snaží situaci uklidnit, mezi zaměstnanci vládnou obavy. „Samozřejmě, že se bojíme o práci. Myslím, že jsme na tom všichni stejně,“ svěřila se jedna ze zaměstnankyň kopřivnické tatrovky.

Automobilka výrobu zatím neomezila a mzdy jsou vypláceny v pravidelných termínech. Odboráři jsou proto na rozdíl od zaměstnanců v klidu, říkají, že výroba bude pokračovat i po exekuci a prodeji celého podniku. A to tvrdí i firma, které tatrovka dluží.

„Každý se bojí o práci, ale exekuce je daleko lepší než insolvence. Jestliže by byla insolvence, tak tady dnes už nemáme asi nikoho. Exekuce jen vlastně potvrzuje to, že o firmu má někdo zájem. Pokud bude nový majitel, zaměstnanci budou převedeni včetně všech závazků,“ potvrdil šéf tamních odborářů Jiří Krutílek.

Čekání na kapitálově silného vlastníka

Věřitel automobilky je přesvědčen, že dražba Tatry je nejméně bolestivý krok. Doufá, že přijde nový, kapitálově silný vlastník. Mluvčí společnosti Composite Com Andrej Čírtek zdůraznil, že cílem je i zachování pracovních míst:

„Jako věřitel trváme na nepřetržité výrobě a plnění všech závazků podniku. A právě kvůli tomu jsme zvolili tuto právní cestu, aby podnik nadále vyráběl, aby platil mzdy zaměstnancům, platil všem svým subdodavatelům a plnil zakázky. Protože jedině tak zůstane zachována jeho hodnota.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o plánované dražbě kopřivnické tatrovky zjišťoval redaktor Martin Knitl

Stejně tak mediální zástupce jednoho z největších zaměstnavatelů na Novojičínsku Vladimír Bystrov je přesvědčený, že výroba nákladních automobilů není ohrožená:

„Jde o záležitost mezi věřiteli Tatra a skupinou akcionářů, kteří Tatru ovládají. Jde fakticky o kroky, které věřitel podnikl, aby se legálním způsobem pokusil přimět akcionáře Tatry, aby se vzdali svých podílů ve společnosti. Na provoz činnosti nebo na běžné řízení to nemá žádný vliv, firma má dlouhodobé zakázky a pokračuje ve své práci.“

Historie automobilky Tatra v Kopřivnici | Foto: ČTK

Milan Kopp, Martin Knitl, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme