Po koronavirové krizi vzrostl zájem o brigády. Podle personalistů jich firmy nabízejí o 15 % méně než loni

Zájem o letní přivýdělky je letos větší než loni, a to hlavně kvůli koronavirové krizi v Česku. Po brigádách se poohlíží hlavně lidé z gastronomie nebo hoteliérství, kteří kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 přišli o výdělky. Jenže najít si letos brigádu bude výrazně těšží – firmy jich podle personální agentury Grafton Recruitment nabízejí méně.

Audio Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zájem o brigády dál poroste - hlavně ve chvíli až skončí vládní podpůrné programy (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Sedmnáctiletá Kateřina Měchurová, studentka konzervatoře, si letos v létě chtěla přivydělat. Jenže najít takovou brigádu, která by jí vyhovovala, bylo těžké. I kvůli tomu, že není plnoletá. A tak za penězi odjela za hranice – do Anglie hlídat děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč bude v létě méně brigád? Dozvíte se v reportáži

„Ono když je vám 17, hledáte brigádu v Praze a chybí vám rok do plnoletosti, tak většinou máte smůlu a ozvou se vám většinou jen z Mekáče. Přece jen i když to mám teď ztížené tou situací, tak jsem chtěla využít trochu času a vzhledem k tomu, že se mi v Čechách neozvali na třetí odpověď na inzerát na brigádu, tak jsem se lehce rozhořčila, řekla fajn, pojedu pryč,” řekla.

Jenže najít letos brigádu bude těžší – a to i pro plnoleté. Podle personální agentury Grafton Recruitment jich firmy nabízí ve srovnání s loňským rokem o 15 procent méně. A zájem je i kvůli koronakrizi velký.

„Zájem o brigády výrazně vzrostl díky pandemii a také tomu, že se po nabídkách práce začali poohlížet pracovníci z gastronomie a hoteliérství, kteří v některých případech přišli kvůli nouzovému stavu o práci, nebo firma, ve které pracovali skončila. Přivýdělky si ale hledají i studenti, kterým odpadla výuka, a mají tak více času,” řekla Radiožurnálu Jitka Součková z agentury Grafton Recruitment.

Ústecký kraj bez brigád

Navíc v některých regionech je letos téměř nemožné si nějakou brigádu najít – třeba v Ústeckém kraji. Firmy tam totiž brigádnická místa pokryly propuštěnými kolegy. Naopak velkou šanci si přivydělat mají letos lidé třeba ve stavebnictví, výrobě, skladech nebo třeba v supermarketech.

„Je například vysoká poptávka po brigádnících na sezonní práce a ve stavebnictví. Je to z toho důvodu, že v těchto oborech chybí výrazná část zahraničních pracovníků, kteří kvůli současné situaci nemohli do České republiky přijet,“ popsal Tomáš Surka ze společnosti Quanta Human Resources.

Deficit rozpočtu postupně bobtná. ,Zásadní je rychlá pomoc postiženým,‘ říká ekonomka Horská

Číst článek

Zájem o brigády dál poroste – hlavně ve chvíli, až skončí vládní podpůrné programy, například Antivirus, díky kterému firmy pokrývají výplaty. Tomáš Ervín Dombrovský z portálu Jobs.cz doplňuje, že největší konkurence bude letos hlavně u méně kvalifikovaných míst.

Náhrady výpadků v příjmech

„Do konce května se s výpadky příjmu potýkalo 58 procent ekonomicky aktivních lidí. Tady je vidět, že máme za sebou extrémně silnou negativní zkušenost a lidi potřebují tyto výpadky kompenzovat,“ vysvětlil.

„Obecně platí, že u pozic s náročnější kvalifikací, jako jsou například technické profese, je pořád těžké schopné lidi najít a tam se ty firmy snažit musí. Ale třeba u lidí s nižší kvalifikací je konkurence řádově větší, než byla před půl rokem, rokem,” dodal.

Navíc firmy svým brigádníkům nebudou letos ani zvyšovat odměny. Tradičně na nejvíc peněz si přijdou lidé v Praze. A to až na 200 korun na hodinu. Naopak nejméně si vydělají brigádníci na Ostravsku, kde se hodinová sazba pohybuje od 95 do 150 korun.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme