Nájemní bydlení je kvůli koronaviru levnější. Do cen nových realit se ale epidemie nepromítla

Pandemie koronaviru hýbe s realitním trhem. Mezi lidmi se zvedl zájem nejenom o nákup rekreačních nemovitostí, ale taky o nájemní bydlení. Právě na něm teď můžou domácnosti ušetřit, někdy i výrazně. Majitelé bytů totiž zlevňují. To do cen nových realit se aktuální situace zatím příliš nepromítla.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíče, bydlení, byt, dům, nájem (ilustrační foto)

Jak se koronakrize promítla do realitního trhu? | Foto: PhotoMIX-Company | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

V realitní nabídce se v posledních týdnech objevují hlavně byty k pronájmu. K běžné inzerci se totiž přidaly i nemovitosti dosud nabízené přes platformu Airbnb. Jen třeba na serveru Sreality.cz přibylo v Praze v době pandemie 9000 nabídek. A to jak na prodej, tak i pronájem nemovitostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny nájemního bydlení klesly v době pandemie až o desítky procent. To u nákupu novostaveb i starších bytů si Češi stále připlatí. Jak se koronakrize promítla do realitního trhu?

„Evidujeme zvýšený počet nabídek nemovitostí oproti předchozímu roku. Nájemní ceny u malých bytů na Praze 1, 2, 3 se propadly o 20 až 25 procent. Například na Malé Straně na Kosárkově náměstí si nyní můžeme pronajmout byt o velikosti 50 m2 za pouhých 11 tisíc měsíčně. Stejný trend vnímáme i v dalších velkých městech,“ říká pro Radiožurnál manažerka týmu inzertních služeb firmy Hana Kořínková.

Ještě výrazněji, a to až o čtvrtinu, zlevnily podle Kořínkové pronájmy čtyř a více pokojových bytů. A lidé nabídek využívají. Nákup nemovitostí teď zkrátka odkládají. Řada domácností navíc na vlastní bydlení nedosáhne.

„Poptávka po nájemním bydlení je velmi vysoká. Může za to jednak zpřísněná metodika bank v poskytování hypotečních úvěrů. A v současné době už chodí někteří klienti, kteří například přišli o část svých příjmů a nájemní bydlení je tak jejich jediná možnost, jak získat nové bydlení,“ říká hypoteční specialista společnosti Bidli Daniel Horňák.

Zlevnění nepřišlo

Byty i domy totiž s nástupem pandemie koronaviru nezlevnily a ceny jsou stále výrazně vyšší než v minulých letech.

Současná situace neovlivňuje ceny nemovitostí prakticky nijak. Jediný výkyv jsme zaznamenali v prvních 14 dnech po vyhlášení nouzového stavu, kdy jsme neměli prakticky vůbec žádné reakce na naše nabídky. Ale dneska už jsme prakticky na stejné úrovni jako v době předkovidové, dodává regionální ředitel jedné z realitních firem Jan Štěpánek.

Praha by měla skupovat byty, Airbnb se z koronaviru rychle oklepe, říká šéf institutu plánování Boháč

Číst článek

Podle průzkumu společnosti Bezrealitky naopak prodejní ceny starších bytů v letošním prvním čtvrtletí vzrostly meziročně v průměru o 15 procent. A podražily taky novostavby. Do jejich cen se navíc může ještě promítnout ztížená výstavba. Kvůli koronakrizi totiž někteří developeři museli svoje projekty odložit nebo přesunout na jiný termín.

„Měli jsme problémy se zahraničními pracovníky v období Velikonoc, kdy nám odjeli domů a než se vrátili a prošli povinnou karanténou, tak jsme díky tomu získali několikatýdenní zpoždění na stavbách. Pořád máme málo povolení staveb a tento povolovací proces se nám v této době velmi zhoršuje tím, že stavební úřady nefungují,“ potvrzuje majitel developerské firmy JRD Jan Řezáb.

To se může projevit v nedostatku nových bytů k prodeji a tedy dalším růstu cen. Větší zájem o bydlení by mohlo podpořit chystané zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí, kterým se bude zabývat sněmovna. Díky tomu totiž kupující může při nákupu ušetřit až statisíce korun.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme