Průzkum: Zpřísněná opatření kvůli koronaviru ohrozila na čtyři pětiny firem, nejvíce živnostníky

Preventivní opatření vlády na zabránění šíření koronaviru dolehla už na více než čtyři pětiny firem. Největší část podniků očekává pokles tržeb o dvě až čtyři pětiny proti tomu, co by utržily bez dopadů koronaviru. Největší potíže mají živnostníci a menší firmy, vyplývá z bleskového šetření Hospodářské komory ČR.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli koronaviru jsou v Praze zavřené obchody a kavárny | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Řada firem bude podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého nucena zpozdit platby dodavatelům. To bude mít negativní efekt na další firmy zapojené do dodavatelských řetězců a v konečném důsledku na všechny občany, dodal.

Největší komplikace členům komory způsobuje omezení odbytu, pro 60 procent z nich je tak hlavním problémem nižší či žádná poptávka. Týká se to především menších podniků a firem působících v cestovním ruchu.

K akutní záchraně ekonomiky před kolapsem je třeba 40 miliard, říká Hospodářská komora

Číst článek

S odstupem jako druhá nejintenzivněji vnímaná překážka je strach zaměstnanců (28 procent) těsně následovaná nedostatkem respirátorů, roušek a sanitárních pomůcek (24 procent). Samotná karanténa vlastních zaměstnanců je překážkou spíše pro velké firmy, jež mají častěji zaměstnance ze zahraničí a mají také častější kontakt s cizinou.

Nedostatek respirátorů, roušek a sanitárních pomůcek jako problém uvedla polovina respondentů. Především se to týká firem ve zpracovatelském průmyslu a v maloobchodě. Jen pro třetinu členských firem není jejich nedostatek problémem, naopak dvěma pětinám členů tento stav znemožňuje běžný výkon práce a ohrožuje je přímo. To se týká především firem ve stavebnictví a souvisejících oborech.

V otevřené odpovědi si řada firem stěžovala, že absence respirátorů či roušek působí negativně i na zákazníky a další odběratele a snižuje ochotu třetích osob ke spolupráci.

Celkem 82 procent členských firem pociťují problémy s tuzemským podnikáním. Největší část členů odpověděla, že očekává pokles tržeb o 20 až 40 procent proti tomu, co by utržili bez dopadů koronaviru. Celkem 46 procent firem očekává, že jejich tržby klesnou o více než 40 procent, mezi mikro firmami tak vysoký propad čeká 56 procent respondentů.

Volkswagen uzavře kvůli koronaviru své evropské závody. Výroba ve Škoda Auto skončí již ve středu

Číst článek

Polovina firem se bude snažit platit dodavatelům včas. Problém se zpožďováním plateb se netýká 11 procent respondentů. Na druhou stranu 18 procent jich uvedlo, že bude nuceno zpozdit platby všem dodavatelům, šlo především o firmy provozující restaurační služby. To bude mít negativní efekt na řadu dodavatelů.

Mezi opatřeními na pomoc podnikům jednoznačně vynikl odklad některých plateb a povinností včetně odpuštění úroků a pokut a kompenzace za výplatu náhrad zaměstnancům.

Aktivace tzv. kurzarbeitu, tedy situace, kdy se zaměstnancům zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát, pomůže všem zaměstnavatelům bez ohledu na jejich velikost. Bezúročné či laciné půjčky zase nejvíce potřebují firmy v cestovním ruchu, které současným stavem trpí nejvíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme