Itálie zažila za první čtvrtletí nejprudší pokles průmyslu za 11 let. Očekává další prohloubení propadu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta, nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal zveřejňovat. Ve čtvrtek to uvedl italský průmyslový svaz Confindustria. Za celé první čtvrtletí průmysl zeslábl oproti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta, a vykázal tak nejprudší pokles za 11 let. Ve druhém kvartálu se očekává další prohloubení propadu na 15 procent.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie je v rámci Evropy nejhůře zasažený stát koronavirem (ilustrační foto) | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Confindustria také varuje, že po skončení celostátní karantény, která zatím platí do 13. dubna, by mnoho podniků už nemuselo být schopno obnovit provoz. Budou proto potřebovat velkou injekci hotovosti.

Itálie má přes 12 000 obětí koronaviru, počet nakažených celosvětově překonal hranici 800 000

Číst článek

Italská vláda už pracuje na druhém záchranném balíčku, schválen by měl být do Velikonoc. V březnu kabinet odsouhlasil balíček opatření za 25 miliard eur (687,4 miliard korun).

Obchodní svaz Confesercenti počítá, že hrubý domácí produkt země se do konce roku sníží o devět procent. Celostátní karanténa, která už platí tři týdny, by podle jeho propočtů měla snížit hospodářský výkon země o 8,5 miliardy eur.

Spotřeba by tak klesla o 35 miliard eur, a pokud by se karanténa prodloužila až za 13. duben, mohlo by to být i 83 miliard, to už by odpovídalo poklesu hrubého domácího produktu o devět procent.

Italský deficit veřejných financí státního sektoru se v březnu prohloubil na 32,2 miliardy eur. Loni touto dobou činil jen 20,34 miliardy. Ministerstvo financí to vysvětluje výpadkem daňových příjmů kvůli krizi kolem koronaviru.

V zemi bylo ve středu už přes 13 000 obětí koronaviru a více než 110 000 případů nemoci COVID-19. V Evropě je Itálie nejhůře zasaženým státem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme