Šéf pojišťovny EGAP: Export loni nespadl tak výrazně. Klíčová teď bude důvěra finančních trhů

„Vzhledem k situaci si české exportní firmy vedly loni výborně. Situace nebyla úplně jednoduchá, rizika rostla celosvětově. Pro nás je pozitivní, že se zvedl zájem o pojištění, v některých oblastech až trojnásobně. Export nespadl tak výrazně, jak by spadnout mohl. Čeští exportéři jsou prostě šikovní,“ shrnuje generální ředitel Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka v pořadu Řečí peněz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Procházka, generální ředitel EGAP | Foto: František Vlček | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Spíše jsme sledovali, že českým exportérům vypadly nějaké zakázky na roky 2021 a 2022. Zaznamenali jsme také výpadek krátkodobých záležitostí třeba v rámci spotřebitelské poptávky. Středně a dlouhodobé projekty musely pokračovat. Takže v loňském roce byli exportéři úspěšní,“ tvrdí Procházka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf pojišťovny EGAP: Export loni nespadl tak výrazně. Klíčová teď bude důvěra finančních trhů

„Velký propad nicméně je u spotřebního průmyslu, oblečení, gastronomie, přeprava osob, cestovní ruch – to všechno dostalo velký negativní impulz. Ale jsou i vítězové: farmaceutické firmy, inovativní firmy, společnosti zabývající se moderními technologiemi,“ říká šéf pojišťovny a dodává:

„Ale je hodně poražených. Řeší velkou otázku, jestli držet zaměstnance, nebo propouštět.“

To, co ekonomiku postaví na nohy, je podle Procházky zejména důvěra finančních trhů. „Všechny státy jsou nějak zadluženy, všechny si budou kreslit nějakou křivku a hledat důvěru finančních trhů. A ty budou půjčovat buď levně, nebo draze. Důležitý bude také politický soulad – tam, kde budou volby, jako třeba v Česku, aby nenastaly extrémní varianty: extrémní vítězství, nebo naopak paty jako dlouhá vyjednávání, provizorní rozpočty,“ očekává šéf EGAP.

Naďa Bělovská, Kateřina Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme